Най-голямата търсачка Google, Adobe и други компании са подложени на постоянни атаки от хакери чрез социалните мрежи, съобщи Financial Times.
След като са анализирали атаките, експертите по компютърна безопасност заявиха, че хакерите са проследявали контактите на конкретни хора, които имат достъп до секретни данни, а след това като проучат с кои други хора те си контактуват чрез социалните мрежи първо са разрушавали страниците както на проследяваните, така и на техните активни приятели.
„Ние виждаме следите на предварителното разузнаване, с което да се установи кои са най-големите играчи в компаниите, където се обработват секретни данни", разказва Джордж Курц, главен експерт в компанията McAfee, който отговаря за безопасността и разследването на компютърни престъпления.
Именно в McAfee преди години беше установено, че за атака се използва Internet Explorer. Освен това по думите на Курц хакерите използват една от най-популярните програми за мигновени съобщения, за да накарат своите жертви да кликнат на съобщението, в което е инсталирана шпионската програма.
Още една мощна атака била разкрита предимно на китайски сайтове, съобщи Джо Стюарт от изследователската фирма SecureWorks. Той е открил, че формулата по която се атакуват китайските сайтове е създадена още през 2006 г. С други думи атаката през социалните мрежи в китайските сайтове не само, че е била добре организирана, но и е продължила дълго време.
Всичко това показва, че да свършат такава огромна поразия са могли само големи разузнавателни агенции или много добре оборудвани компании, при това не без участието на отделни правителство, смятат експерти.