Европейските власти искат да създадат фонд от 100 милиарда евро, който да подкрепи "европейските шампиони" в конкурентната им борба с американски и китайски гиганти като Google, Apple и Alibaba.
Предложението за т.нар. "Европейски фонд на бъдещето" съдържа необичайно радикални мерки, които чиновниците от Европейската комисия искат да поставят в дневния ред на новия председател Урсула фон дер Лайен веднага след стъпването й на 1 ноември, пише Politico в ексклузивен материал.
Документът от 173 страници, с който разполага изданието, включва редица търговски мерки срещу Пекин и Вашингтон, които да осигурят по-добра защита на Европа, включително и чрез помпането с публични средства на местни бизнес гиганти.
"Появата на частни конкуренти извън ЕС, които разполагат с безпрецедентни финансови средства, има потенциала да заличи съществуващата иновационна динамика и индустриални позиции на ЕС в съответните сектори", се кава в документа.
Европейските експерти идетифицират Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft, Baidu, Alibaba и Tencent като компании, с които Европа трябва да се конкурира. "Европа няма такива компании", се констатира в документа.
Фондът ще използва пари от европейския бюджет до достигането на поне 100 милиарда евро публични и частни инвестиции. За разлика от други фондове досега, този ще инвестира директно в активи - знак, че Брюксел може би планира далеч по-разхлабена политика за публично финансиране за бизнеса, стремейки се да изгради местни гиганти.
Освен наливането на огромни финансови средства Европейската комисия планира и да заложи нова рамка на търговските отношения и тарифи между Европа от една страна и САЩ, и Китай от друга.
nsmilitia
на 25.08.2019 в 09:01:30 #2Много лошо ако пари от държави като България ще отидат за помпането на немски фирми защото видиш ли трябва да се даде отпор на американските фирми. Къде тук е интереса на малките държави и фирми?
miroslav-balchev
на 23.08.2019 в 09:57:10 #1Струва ми се доста амбициозна задача, дори непосилна. За да се случи всичко това ЕС преди това трябва да инвестира в създаване на ЕС OS - европейска операционна система за компютри, трябва да пренапише или по-скоро да създаде de novo компютърни програми - примерно EU Office, EU Windows и всичко останало, свързано с тях. А като за начало, трябва да измисли на какъв език ще са езиците за програмиране от високо ниво за да може вместо Copy да се каже нещо като Kopieren. Но всички тези команди, по-дълги с по няколко символа със сигурност ще увеличат глобалното затопляне, потреблението на време от програмистите и потреблението на енергия и пр. Това е една дейност, impossible mission, защото няма как да накараш процесорите на IBM да разбират немски. Това означава, че трябва да създадеш и европейски предприятия за процесори и т.н. Изобщо като начинание за борба с хегемонията - похвално мероприятие, но като резултат - пари хвърлени на вятъра и по-точно. Пари хвърлени някому, на някакви комисии, които да правят планове, на някакви чиновници да градят пясъчни замъци и да усвояват средства, на някакви фирми да правят прототипи по тип Вавилонска кула. Виж, в това вече има някакъв смисъл. И вероятно точно това е смисълът. След такива изцепки излизането на Англия от ЕС със или без сделка вече изглежда напълно разбираемо. Веднага имам още едно конкретно предложение. Да отпуснат пари на моята EU фирма да организирам круизни полети до Луната. Сигурен съм, че и този момент, и това финансиране ще се случи. На някоя друга фирма, обаче.