Доминиращият пазара уеб браузър Google Chrome може да се наложи да бъде продаден в резултат на антимонополното производство срещу онлайн гиганта в САЩ. Вече има поне двама потенциални кандидат-купувачи - AI компаниите OpenAI и Perplexity.

Трудно е да се опише колко важно е кой стои зад софтуера, през който около 66% от потребителите в света посещават сайтове. Google са не само компанията зад Chrome, но и основен участник в проекта с отворен код Chronium, който е в основата на почти всички конкурентни браузъри без Safari и Firefox.

Google трябва да продаде браузъра Chrome според министерство на правосъдието на САЩ

Google трябва да продаде Chrome

Министерство на правосъдието иска да раздели Google, но в много по-лека форма спрямо очакванията

Това има отношение към начина, по който се правят уеб страниците и по който функционира онлайн рекламата, а в последно време - и към възможностите за AI интеграция в потребителското изживяване.

След като съдът постанови, че Google е монополист, процедурата вече е на етапа на постановяването на мерки за прекратяване на нарушението и Министерството на правосъдието на САЩ предлага компанията да се лиши от Chrome.

Според онлайн гиганта това е опасна идея, която може да доведе до това най-популярният уеб браузър да стане платен или разработката му да забуксува - с всички последващи ефекти за широката индустрия.

От OpenAI обаче са изявили желание да придобият този ценен актив. Това не е изненадващо, тъй като създателите на ChatGPT все повече превръщат флагманския си продукт в цялостна потребителска платформа, а Chrome би им дал улеснен достъп до милиарди потенциални ползватели на услугите им.

Google може да загуби Chrome и част от рекламния бизнес

Google може да загуби Chrome и част от рекламния бизнес

Разследване на Конгреса срещу четири ИТ гиганта: Amazon, Apple, Facebook и Google

Представител на конкурента им Perplexity също заяви пред съда, че компанията може да поеме Chrome. На нея не ѝ липсва смелост, като по-рано предложи да поеме TikTok от ByteDance.

Директорът по бизнес развитието на Perplexity Дмитрий Шевеленко предупреди, че би било "притеснително", ако OpenAI придобият Chrome и спрат да предлагат Chronium с отворен код.

Така или иначе, той е на мнение, че Google не трябва да бъде "разбита", а трябва да се ограничат възможностите ѝ да "извива ръцете" на останалите на пазара.