Американският бизнесмен Джеймс Камерън (не режисьорът) е готов да придобие казахстанската минна компания Eurasian Resources Group (ERG) срещу сумата от $5 милиарда. Това става ясно от писмо, изпратено до борда на директорите и цитирано от mining.com. Сделката идва в ключов момент - ERG, 40% от която е държавна собственост, планира сериозно разширяване на добива на редкоземни елементи в страната.
Компанията, регистрирана в Люксембург и специализирана в добива на мед, кобалт, алуминий и желязна руда, обяви миналата година, че е сформирала специална работна група за проучване на находища на редкоземни и редки метали в Казахстан.
Тези ресурси станаха обект на засилен международен интерес, особено на фона на усилията на САЩ да намалят зависимостта си от Китай за доставки на стратегически суровини. В периода на ескалираща търговска война между двете страни, администрацията на Доналд Тръмп активно търси алтернативи.
Преговорите отдавна са в ход
Според източници, близки до компанията, преговорите между Камерън и ERG са в ход още от края на миналата година. В писмото до борда, копие от което е получено от Ройтерс, се посочва, че инвестиционната банка Goldman Sachs участва в предварителни консултации по сделката. Финансирането ще бъде осигурено чрез комбинация от лични средства на Камерън и капиталови вноски от други инвеститори от САЩ, както и вероятно от Австралия и Близкия изток.
Един от мотивите зад интереса към ERG е стратегическото значение на Казахстан в добива на критични минерали. Правителството на страната цели да увеличи производството на редки и редкоземни метали с 40% до 2028 година, като ERG е в главната роля на този процес.
Както Money.bg ви информира, наскоро бе обявено, че държавни геолози са открили ново находище на редки земни елементи с прогнозен ресурс от над 20 милиона метрични тона. Ако бъде потвърдено, Казахстан може да се нареди сред първите 3 държави в света по запаси - след Китай и Бразилия.
Премиерът Олжас Бектенов пък съобщи, че страната постепенно разсекретява геоложката информация за залежи, считана за държавна тайна още от времето на СССР.
Исторически, ERG е играла ключова роля в глобалния пазар - в даден момент компанията доставя 20% от световното производство на галий, критичен метал в производството на микрочипове. Добивът обаче бе прекратен след драстичното увеличаване на доставките от Китай през 2012 година. През декември миналата година Пекин забрани износа на галий за САЩ - отговор на мерките на Вашингтон срещу китайския технологичен сектор.