От Министерството на отбраната успокояват, че увеличават сигурността в Черноморския регион като развиват приетите договорености от Срещата на върха на НАТО във Варшава през юли 2016 г., съобщиха от МО.
Информацията е "Във връзка с публикувани изявления за националната отбранителна политика и погрешни внушения за увеличаване военното присъствие на НАТО в акваторията на Черно море".
От ведомството на Стефан Янев информират, че на 24 юни 2016 г. правителството на премиера Бойко Борисов приема рамкови позиции. Те са основа за мандат на националната делегация, водена от президента на Република България Росен Плевнелиев на Срещата на върха на НАТО във Варшава (8-9 юли 2016 г.).
Рамковите позиции предвиждат да се подкрепят мерките на НАТО, насочени към увеличаване на сигурността в Черноморския регион чрез разработването на опции и препоръки за адаптирано предно присъствие. Основната цел на това присъствие е повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействие на силите на Алианса чрез разработване на по-интензивен график за учения, включващи сухопътен, военновъздушен и военноморски компоненти.
На Срещата на върха, в която участваха президентът Росен Плевнелиев и министрите на отбраната и на външните работи Николай Ненчев и Даниел Митов, е изразена подкрепа за адаптираното предно присъствие на НАТО и засиленото провеждане на учения в Черноморския регион. Целта е възпиране и предотвратяване на конфликти.
Действията на НАТО в региона се разглеждат като изцяло дефанзивни, пропорционални и осъществявани при пълна прозрачност и в съответствие с целите на предното присъствие.
На Срещата на министрите на отбраната на 15-16 февруари 2017 г. в Брюксел бе решено да бъде продължен процесът на увеличаване на планираните тренировки, ситуационната осведоменост и оперативната съвместимост в района на Черноморския регион. През 2016 г. в региона са проведени общо 22 международни учения с участието на сухопътен, военновъздушен и военноморски компоненти.
Служебното правителство на проф. Огнян Герджиков продължава да развива принципите на отбранителната политика на Република България като надежден и предсказуем съюзник на НАТО и в духа на приетите договорености от Срещата на върха на НАТО във Варшава през юли 2016 г. за увеличаване на сигурността в Черноморския регион.