Еврото се възприема все по-добре, след като за първи път влезе в джоба на над 315 милиона европейци преди пет години, показват обявените преди няколко дни резултати от проучване на "Галъп", направено по поръчка на ЕС и публикувано на сайта на Европейската комисия.
Това е така въпреки широко разпространеното невежество по отношение на неговите преимущества.
Ниска инфлация и ниски лихвени проценти, стабилност на пазарите и на обменните курсове, по-евтини вносни стоки, повече търговия и инвестиции, по-лесни и евтини пътувания, по-голяма прозрачност на цените и конкуренцията - това са, според европейския комисар по икономиката Хоакин Алмуния, недобре познатите предимства на еврото.
Според неотдавнашно проучване на ЕС, въпреки че мнозинството (68 %) изразява задоволство от единната валута, то не е напълно запознато с нейните предимства. Мнението, че тя е довела до повишаване на цените продължава да се шири, въпреки че фактите не го потвърждават. Нивото на инфлация в някои държави никога не е било толкова ниско, колкото след въвеждането на еврото (около 2 %).
Едва една четвърт от европейците са наясно, че не плащат допълнителни такси, когато теглят пари в друга държава-членка на ЕС (23 %) или когато плащат с карта (27 %). Само 16 % знаят, че при банков превод няма допълнителна комисионна.
При все това размерът на паричната маса в обращение нараства постоянно и понастоящем възлиза на повече от 600 милиарда евро. Броят на банкнотите в обращение почти се е утроил - от 221 милиарда на 595 милиарда евро. Нарастването на монетите в обращение е значително по-скромно - от 13 на 17,6 милиарда евро.
Но все още не всички са свикнали да боравят с новата валута. 57 % от запитаните заявяват, че изчисляват в евро покупките си, 22 % заявяват, че все още пресмятат в старите си парични единици (а 21 % казват, че използват и двете).
Цифрите показват също така, че еврото намира широка употреба и извън Европа. Според Европейската централна банка 10-20 % от общата стойност на банкнотите в обращение се използват извън Европа.
Kreuzberg
на 18.01.2007 в 20:47:35 #11Предпазливата и строга плитика на ЕЦБ е нож с две остриета за еврозоната, а ниска инфлация и нисак лихвен процент не са винаги позитивни за икономиката, а пак конюктурните цикли и теьния анализ все повече губят своето практическо значение, както и кривата на Филипс и нейните производни модели, но това е ключувата дума, всички тея теории са изградени на базата на мн опростени и не отговарящи на реалния свят предпоставки, така че и точен отговор как да се правят мн пари не може да се даде. Пак за пича по-долу- научния отоговор на твоя вапрос е гледай да си арбитражор (ако пазара го позволява), а не спекулант, така елиминираш най-важния параметар риска
А до 2 години и сички млади хора и ж БГ ще цакат на лаптоп от некое кафе на ВЛАН, а ´маде ин цина маке ит поссибле"
Това и като отговор коя е валутата на бадещето 
barabanista
на 18.01.2007 в 19:01:36 #10Бланник, твоя ник се римува със ...ник и се изказваш като такъв. Явно не можеш да течеш, защото си научил циганско обръщение -АРЕ, да не говориме, че не разбираш въобще какво значат наредените във думички букви. Явно си млад, за това ти е простимо. А вопълът ти да те научиме как се правят пари, за да ти се сбъдне мечтата за негри слуги, блондинки и дайкирита, ще остане да виси. Сериозните хора не питат така, ами правят пари.Специално за еврото прочети една статия от този сайт за монетарната система в Бавария (13:18 Може и без евро) и просто няма смисъл да продължаваме с тебе. Форума е место за изразяване на мнения. Ако не си съгласен, напиши твоето, но простъшко българско отричане на всичко и всички е довело вас, останалите в БГ до положението да се молите по форумите да ви учат как се правят пари. Просто не си в час, момче. Пари се правят в бедна държава без закони, не в богата Европа със закони и системи на контрол. Поне кажи благодаря за този съвет, а как конкретно че печатат копюри - повтарям, сероиозните хора знаят.
Blannik
на 18.01.2007 в 15:09:39 #9Великите мислители на БГ форумите , ще ни дадат акъл за еврото< европата< и даже с какъв сапун да си измия краката........а бре като ги разбирате толкова сигурно въртите некакъв голем бизнес и сега си пишете по форумите от лаптопа на некой остров а две мадами по монокини ви сервират дайкири, а довечера туземците ще ви се кълчат на диското на плажа а вие ще им хвърляте златни монети от колекцийката на В.Бож.---аре стига с тези анални анализи за еврото, долара, и курса на тюленовата кожа в Камчатка, като сте вЕЛИКИ монетарни специалисти които правят милиони от разбирачество, кажете ни и ние как за Бога да напраим малко пари( пък ако ще и украински гривни да са) за да идем да се учим като вас в Университета на Живота. ПИСАНИЕТО МИ Е НАСОЧЕНО КЪМ КОМЕНТАТОРИТЕ КОИТО КРИТИКУВАТ ГОРНАТА СТАТИСТИЧЕСКА СТАТИЯ КОЯТО СЪМ Я ЧЕЛ В ЕВРОСТАТ> АРЕ СЪС ЗДРАВЕ
Делян
на 18.01.2007 в 13:54:42 #8то му показваш с факти, че еврото не вдига цените а ги смалява, оно рупа ли рупа!
daniele de rossi
на 18.01.2007 в 13:45:58 #7бастуните пак се развихрира с абсурдните си становища
Kreten
на 18.01.2007 в 12:25:48 #6Еврото само по себе си не е лошо, но преминаването към него е пагубно.
Неделчо Съботинов
на 18.01.2007 в 12:23:48 #5Да валутите на бъдещето са Руската рубла, Българският лев и Монголската тугрица!
sartorius
на 18.01.2007 в 11:17:29 #4ЕВРО-то е искуствено образувание и като такова няма бъдеще, кавито и "ОДИ НА РАДОСТТА" да звучат в негова чест (подобно на горната!)...Колкото до американския долара, дните му са преброени....Друга са валутите на бъдещето....Но сега те са забранена тема в иначе "свободна и демократична" България!
barabanista
на 18.01.2007 в 10:52:37 #3Недобре познатите предимства на еврото Не разбирам това мнение на пишешия ли е или преписана сътатия? Това са повърхностни обяснения на или нищо неразбиращ журналист със купена диплама или сляпо превеждане на монипулираща статия за хора със средностатистическо IQ и обща култура на вестникарско ниво. Не може да се обиждат половината от ползващите еврото в невежество. Това е наивно.Обясненията касаят повърхностни неща, а най-важното остава неотбелязано. Еврото ползва само големите държави с износно ориентирани икономики и големи разходи в социалната свера, като Германия и Франция.Малките държави оринтерани към конюктурни области на развитие зависят тотално от решенията на Централната европейска банка за нивата на лихвите и нивото на бюджетния дефицит. Сега, когато еврото е силно всичко изглежда добре и търсенето надвишава предлагането, което "загрява" икономиките. Но когато долара се върне, а той е на път, ще видим. Това кой колко си използвал кредитините карти и че не плащал комисионни в банки са приказки от стъргалото. Една Швеция или Дания или Англия могат да си "играят" със стойността на националната си валута така, че като членки на ЕС да използват облекченията на свободното движение на стоки и работна сила , а в същото време да са по-конкурентно способни и техните икономики да прегряват. Това е необходимо на страни като България например. Инфлацията е лошо нещо, но контролируемо чрез монетарен механизъм може да направи за сратък срок изравняването на доходите в България с тези в ЕС, а приемайки еврото, финансовата дисциплина на съюза няма до позволи това извън рамките на контролируемата инфлация или в размера на т.н. индекс, който в ЕС е около 3%. Чакайте от умрял писмо.Това ще рече, че някой заплати ще скочат 3 пъти, а някой няма да мръднат. Познайте чий какво ще направят? Няма невежи хора, има такива, които считат, че от тях нищо не зависи и само псуват и са недоволни. Но не се сещат да си изберат или поне да "родят" избранници, които малко от малко са загрижени за националните интереси. Влизайки в Еврозоната увеличаваме ликвидността на Централната банка, добавяме "сцена" на въртене на поне оце 100 милиярда евро в годишен мащаб, но ползата ще бъде с планов характер и само сило и национално оринетирано правителство може да доведе до конкретна полза това. За съжаление историческата ни памет не помни такова поне в оследните 60 години.
учуден
на 18.01.2007 в 09:52:05 #2айде почнасе кампанията за промиване на мозъци - колко е велико еврото и колко е добре да се качат цените
Udddri
на 18.01.2007 в 06:16:23 #1Докато петрола не почне да се търгува в евро. Еврото не струва.