От позицията ми на председател на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД), аз не намирам особени предизвикателства, пред които да сме поставени. Това заяви в студиото на Money.bg Наталия Петрова, председател на УС на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД) и изпълнителен директор на "Конкорд Асет Мениджмънт".
Технически и оперативно всички управляващи дружества са готови за приемане на еврото, считано от 31 март тази година. Това, подчерта гостът, е декларирано към Комисията за финансов надзор, която ги регулира. "Ние нямаме никакви пречки или притеснения относно превалутирането и начина, по който то ще се случи", заяви тя.
Петрова припомни, че под управлението на дружествата от БАУД са 12 милиарда лева, като около 1/3 от средствата (3,8 милиарда) са инвестирани в местни фондове. От своя страна обаче "българските фондове като географско разпределение инвестират и в чужбина". Сумата от тези 3,8 милиарда лева, инвестирана в страни от Еврозоната и ЕС е в размер на 1,5 милиарда, разкри още тя.
Гостът коментира още, че "процесът ще е плавен за самите клиенти и те няма да е необходимо да предприемат каквито и да било мерки във връзка с въвеждането на еврото".

Петрова припомни, че управляващите дружества вече са публикували информация по темата, която може да се намери на всички електронните страници на членовете на асоциацията.
"В рамките на 1 календарен месец след официализирането на въвеждането на еврото (чрез публикация в официалния вестник на ЕС), ние започваме да визуализираме двойно таксите, разходите и комисионните, които са в общия информационен документ на управляващите дружества", обясни гостът и допълни:
"Нашите клиенти винаги биха могли да получат информацията и в лева, и в евро, като трябва да имаме разграничение между периода на двойно обозначаване и периода на двойно обращение".
В разговора бе подчертано, че периодът на двойно обозначаване започва 1 месец след публикацията в официалния вестник на ЕС и завършва 12 месеца след това, т. е. "в период от 1 календарна година ние правим двойно обозначаване". Периодът на двойно обращение обаче започва от датата на въвеждане на еврото и завършва 1 месец след това, т. е. "всички управляващи дружества ще могат да изпълняват сделки и в двете валути към своите клиенти".
"Важно да отбележа, че повечето от управляващите дружества работят изцяло банково, т. е. всички преводи са през банкови сметки, което означава, че след 1 януари изпълнявани в евро. Изключение правят няколко дружества, които работят на гише", информира Наталия Петрова.
Тя подчерта, че няма да има и някакво увеличение на таксите, които клиентите плащат. Единствено ще бъдат деноминирани дяловете на фондовете в евро.
Председателят на БАУД обърна внимание, че "в самите портфейли на фондовете това (б. р. преминаването към евро) би имало и положителен ефект, тъй като в ще намали разходите по превалутиране".
Целия разговор гледайте във видеото!
coco7
на 10.07.2025 в 20:21:06 #1Честито евро горди българи! Като пътувате вече по света не пропускайте да обяснявате, че България е в ЕС и валутата ни е евро. Винаги ще предизвикате поглед на уважение. Няма вече защо да се срамувате и свивате като нищожества заради слабоумния патриотизъм на Възраждане и жалките им опити да ви внушат, че трябва да се гордеете с неща заради които по света по-скоро ще ви презират, ще ви се подиграват и ще гледат на вас като на никой.