„Правителството се заигра с лиценза на "ЛУКойл", такава оценка даде „Сега"
Конфликтът между Агенция "Митници" и "ЛУКойл Нефтохим" вчера навлезе в нова фаза, след като за първи път в своята история рафинерията се оказа без лиценз за производство и търговия с горива. Това принуди компанията да започне да спира мощности и да прекрати доставките за пазара, а представител на руския собственик изрази изумление от действията на българското правителството. БСП нарече случващото се "театър", а десните приветстваха "войната" срещу монополиста и пожелаха тя да бъде доведена до край. Вчера следобед обаче премиерът даде знак, че е възможен компромис.
До налагането на най-тежката санкция се стигна, след като "ЛУКойл Нефтохим" не монтира в предвидения в закона срок - 26 юни, задължителните измервателни уреди, които трябва в реално време да подават информация на митниците какви количества петрол влизат за преработка и какви горива излизат на пазара - вътрешния и за износ. Тази информация е важна за контрола върху плащаните ДДС и акцизи. Шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов неотдавна обяви, че всички други петролни фирми са монтирали уредите и ако някъде се случват данъчни нарушения, това може да е само в рафинерията.
Танов намекна още, че е доста съмнителен експортният бум на рафинерията през първите три месеца на годината, когато износът се е увеличил с почти 50%. Той допусна, че изнесените горива може да се връщат и продават в България, като така се спестяват ДДС и акциз. Затова в средата на юли мобилни екипи митничари обсадиха рафинерията и започнаха да следят пътя на всеки литър гориво, а Танов заплаши с отнемане на лиценза.
Миналия петък бе проведена спешна среща при финансовия министър Симеон Дянков, на която шефовете на "ЛУКойл Нефтохим" обявиха, че могат да инсталират измервателните устройства едва до края на годината, защото били нужни големи инвестиции. Вчера обаче бяха отнети лицензите на данъчните складове на "ЛУКойл Нефтохим" и нефтения терминал Росенец. "В петък ситуацията изглеждаше по-различно. Смятахме, че е постигната договорка с митниците за отсрочка до края на годината за монтиране на уредите", коментира изненадано пред РИА "Новости" говорителят на "ЛУКойл" Дмитрий Долгов. Той твърди, че са научили за хода от медиите и че ръководството на компанията е в София за преговори с правителството.
Още от статията на „Сега"
„Държавата приложи закона спрямо "Лукойл", това е гледната точка на „Дневник"
Лицензът на рафинерията в Бургас е отнет и тя ще спре да работи, докато не монтира измервателни уреди. Представители на пазара не са притеснени за доставките на горива, но експерти не изключват това да доведе до по-високи цени заради високото търсене в летния сезон.
Бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим" спира производството на горива за неопределен период от време, след като Агенция "Митници" отне лиценза й за данъчен склад. Без такъв вече е и нефтеният терминал на завода "Росенец".
Причината е, че не са поставени измервателни уреди, както изисква Наредбата за данъчните складове. Срокът за това изтече още през септември миналата година. Отнемането на лицензите идва в момент, в който България и Русия имат противоречия по някои енергийни проекти - срещата в арбитражния съд в Париж заради АЕЦ "Белене", както и отказът да се даде екологична оценка за "Бургас - Александруполис".
Финансовият министър Симеон Дянков и шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов са категорични, че спазват закона и повече отсрочки няма как да има. Дългоочаканият коментар на Бойко Борисов дойде в ранния следобед. Той заяви, че на нова среща днес ще бъде дадена последна възможност за разсрочване.
Още от статията на „Дневник"
„Бензинът пред скок", прогнозира от първата си страница „Стандарт"
Бензинът се готви за скок, след като рафинерията в Бургас спира. Лицензът на "Лукойл Нефтохим" бе отнет, защото компанията не е сложила измервателни уреди за контрол от митниците. Крайният срок за това изтече още на 26 юни. Ако не се стигне до споразумение, ще се наложи внос от чужбина. В Румъния обаче горивата са с по-високи цени, отколкото у нас. Увеличение ще има, въпросът е с колко, опасяват се превозвачи. Самолетите на основните български летища пък имат керосин само за два дни. На гориво от "Лукойл" разчитат МВР и много държавни фирми като железниците, както и столичната Спешна помощ и градският транспорт. Законът е еднакъв за всички, отсече Бойко Борисов. Той обясни, че днес е последната възможност кабинетът и "Лукойл" да се договорят за график, по който рафинерията да се върже с митниците.
Криза за горива няма да има, 420 фирми внасят от чужбина, увери вицепремиерът Симеон Дянков.
Още по темата от „Стандарт"
„Шефовете на "Лукойл" на спешна визита в София", съобщава от първата си страница „Класа"
Смятахме, че сме постигнали договорка с българските митнически власти за отлагане на поставянето на измервателните уреди до края на годината. В петък (22 юли) ситуацията изглеждаше далеч по-различно. Това заяви пред РИА „Новости" Дмитрий Долгов, говорител на руската частна компания "Лукойл", която контролира бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим", по повод отнемането на лиценза за данъчен склад от страна на Агенция „Митници". По думите му ръководството на "Лукойл" в момента се намира в София, където се провеждат преговори с представители на българските власти.
Неочакваната визита стана по повод прекратяване на лицензите на данъчни складове „Нефтохим Бургас" и „Нефтен терминал Росенец" на „Лукойл Нефтохим Бургас". От Агенция „Митници" обявиха, че решението е връчено на дружеството на 26 юли т.г. и влиза в сила от тази дата. Причината е, че не са поставени измервателни уреди, както изисква наредбата за данъчните складове. Срокът за това изтече още през септември миналата година, а целта е да се отчитат точно наличните горива и наложените акцизи върху тях.
Производството на „Лукойл Нефтохим" спира, потвърди вчера и изпълнителният директор и член на надзорния съвет на „Лукойл Нефтохим" Валентин Златев след среща с министъра на финансите Симеон Дянков и шефа на митниците Ваньо Танов. Малко повече от час тримата разговаряха за отнетия лиценз, а след това Златев заяви, че рафинерията в Бургас е преминала в авариен режим на работа. „Ние сме законопослушни и естествено, изпълняваме указанията", пестеливо коментира Златев. Засега е ясно само, че Агенция „Митници" е издала две заповеди, с които е отнела лиценза на нефтеното пристанище „Росенец" и на „Нефтохим". От компанията официално заявиха, че „след изясняване на всички детайли и анализ на възникналата ситуация, ще информират допълнително за предприетите от нея мерки."
Още от статията на „Класа"
"Акция „Оборот" извади 50 млн. лева от кашони", пише на първата си страница „Монитор"
Над 50 млн. лева, скрити в кашони, бяха извадени на светло при спецакция на МВР, Софийската градска прокуратура и МВР. Парите идвали от укрити обороти на лъскави нощни клубове в София. Това са дискотеките БИАД, „Джим Бийм" и „Ориент 33", както и верига ресторанти „При Яфата".
След края на работното време припечелените от заведенията обороти, които не се отчитали пред държавата, се изнасяли в кашони и били „инвестирани" в строителство и бизнес проекти. По този начин черният оборот се изпирал и влизал отново в дейността на фирмите. Според разследващите парите били изпращани в хотел „Акорд", където се водело двойното счетоводство на фирмата.
По време на операция „Оборот" са задържани двамата собственици на заведенията. Братята Олег и Светослав Атанасови са задържани по подозрение, че са си „спестили" над 15 млн. налози.
Според данъчните тяхната фирма е укрила близо 50 млн. лв. оборот за последните 3 години. Само невнесеният ДДС за периода е от порядъка на 10 млн. лв. Укривани са още корпоративен данък, осигуровки и данък върху доходите на персонала.
Разследването на схемата продължило няколко месеца. Вчера няколко екипа от антимафиоти и служители на НАП под ръководството на Софийска градска прокуратура претърсиха кръчмите и хотела. От там те иззеха компютри, касови апарати и специализиран софтуер за манипулиране на фискални устройства. Иззет бе и харддиск, на който е записана подробна информация за реалните парични потоци и счетоводството на фирмата. Според събраните до този момент данни само три от разследваните заведения чрез манипулиране на фискалните устройства са укрили за миналата година 1 милион и 200 хиляди лева.
Още от статията на „Монитор"
„Изборът на шеф на НОИ остава за наесен", разкрива „Сега"
Непреодолими разногласия сред управляващите оставят избора на нов шеф на НОИ за след ваканцията на парламента, а може би и след изборите, за да не се създава излишно напрежение точно преди вота. Голяма част от групата на ГЕРБ стоят зад новопоявилия се кандидат Тодор Шопов, който е член на консултативния съвет на Сметната палата, но финансовият министър Симеон Дянков държи на своя фаворит Бисер Петков. Петков е бивш зам.-шеф на КФН. "Ще има нужда от висш арбитраж, а премиерът Бойко Борисов едва ли ще иска да се конфронтира с депутатите си преди избори", обясниха депутати от мнозинството пред "Сега".
В надпреварата, както заръча премиерът Бойко Борисов, вече са трима играчи - Бисер Петков, Тодор Шопов и Георги Георгиев, за когото се знае, че идва от системата на НАП.
През миналата седмица те са били изслушани от ръководството на групата и от специално поканените на събирането Менда Стоянова - шефка на бюджетната комисия, и зам.-председателят на социалната Светлана Ангелова.
Още от статията на „Сега"
"Лек спад на лихвите през юни", съобщава „Дневник"
Лихвите по новоотпусканите кредити през юни са отбелязали намаление, а по тези за съществуващи клиенти, както обикновено, се задържат на предишните си нива. Това показват данните на БНБ към края на юни 2011 г. Това е валидно както за фирмените заеми, така и за тези за домакинствата - жилищни и потребителски.
Кредитите за потребление в левове са отбелязали незначително повишение от 0.08 процентни пункта.
След като през май заемите за бизнеса поскъпнаха, през миналия месец лихвите са отчели корекция в посока надолу. Такава е тенденцията от средата на миналата година.
Наблюдават се обаче и месечни флуктуации в обратна посока - като тази през май или поскъпването на левовите фирмени заеми през предходните четири поредни месеца. При евровите кредити поскъпването през април и май беше в размери, които доведоха до изкачване на лихвите на най-високи нива от началото на кризата (9.55% за май и 9.59% за април).
През миналия месец обаче лихвите отново спадат, като цената на фирмените кредити в евро е намаляла с 1.36 процентни пункта до 8.19%, но остава по-висока от нивото й преди една готина. За левовите заеми ефективният годишен лихвен процент е 8.61% за юни, което е намаление с 0.24 пр. п.
Още от статията на „Дневник"
„Товарят с жито по 5 кораба на ден", разкрива „Стандарт"
Активен износ на жито стартира от пристанище Варна. От миналия петък всеки ден се товарят по 3-4 кораба с вместимост от 3-5 хил. до 34 хил. тона. Още може да се източват миналогодишните запаси, но върви засилен износ и на жито от новата реколта, каза инж. Александър Станков, директор по експлоатацията на пристанище Варна. Пред порта вече се извиват опашки от тирове, но чакането е в нормата - по няколко часа, докато ги разтоварят, а не както минали години по цели денонощия. Само във вторник на пристанище Варна-изток са натоварени пет кораба с между 10 и 15 хил. тона жито. За Испания изнасяме фуражна пшеница, за Кипър и Саудитска Арабия ечемик, а за Франция рапично семе. Износът е предимно по фючърсни договори, сключени преди два месеца. Товари се сега, защото реколтата закъсня. В момента цената на фуражната пшеница за износ върви между 180-190 евро на тон. На ечемика е 185-190 евро, а на рапицата 450-460 евро на тон.
Още от статията на „Стандарт"
„Запорираха сметки и акции на Столична община", информира „Класа"
Банковите сметки на Столична община в 31 банки, както и общинските акции в „Централни хали", са запорирани. Това съобщи вчера столичният кмет Йорданка Фандъкова. Запорът на общинските сметки е извършен от частния съдия изпълнител Иван Чолаков. Причината за запорите е дело за обезщетение, заведено срещу общината за отчуждаването на имот за изграждането на пробива на бул. "Ген. Данаил Николаев". От Столична община официално съобщиха, че ще обжалват това решение и ще подадат сигнал в прокуратурата.
Цялата процедура по отчуждението на терена тръгва през декември 2008 година. Първоначалната оценка е за над 9 млн. лв. за 4585 кв. м. „Очевидно е, че това се е сторило много на моите колеги по онова време. Главният архитект е поискал разрешение на кмета Бойко Борисов да се възложи нова оценка за този имот", разказа Фандъкова.
Стойността на новата оценка е 4 539 150 лв. На база на тази оценка кметът издава заповед за отчуждаване на терен, собственост на фирма "Ирис БН" ЕООД. Оценката е обжалвана, съдът е отменил заповедта на кмета на Столична община за оценката от 4 539 150 лв. и е увеличил размера на паричното обезщетение на 8 588 572 лв., което е почти два пъти повече, разказа Фандъкова. Заедно с лихвите сумата, за която претендира фирмата, става около 12 млн. лева.
Още от статията на „Класа"
„Бойко писа шестица на всички министри", информира „Монитор"
Всички министри са отличници. Такава оценка направи Бойко Борисов в деня, в който се навършиха две години от създаването на правителството на ГЕРБ. В предаването „Гореща точка" на ТВ7 премиерът обясни, че е доволен от работата на министрите и техните заместници, от сработените екипи и затова с удоволствие ще остане да работи като премиер. Той отново заяви, че ГЕРБ ще обяви кандидата си за държавен глава на 4 септември. „Ще имаме свой кандидат за президент и той ще бъде достатъчно добър кандидат", каза Борисов, като отказа да коментира дали номинацията ще е строителният министър Росен Плевнелиев. Той припомни заявката си да се кандидатира за президент на следващите избори, както и обещанието дотогава да се ожени, за да има първа дама.
Искаме у нас да идват не само пияници, които да търсят шумните курорти, а елитът, цветът на туризма, каза още Борисов. Като пример за работата на кабинета в тази посока той посочи, че съвсем наскоро бяха отпуснати 200 млн. лв. за реставрация и облагородяване на големите ни културни паметници и изброи Мадарския конник, Велик Преслав, пещерата Леденика и др. Премиерът обаче се възмути от липсата на пречиствателни станции и по Черноморието и по-специално в проблемните курорти като Слънчев бряг и Златни пясъци. "Как може 22 години да развиваш комплекс, да не направиш пречиствателна станция, а до него да забодеш свинарник?!", обрисува картинката в Слънчев бряг той.
Още от статията на „Монитор"