Спас Русев дирижира далаверата за БТК
Царят приватизира телекома чрез стар приятел и верни юпита
Комисионерът от Лондон вкара протеже в надзора на компанията
Кой всъщност купи БТК? Този въпрос и до днес няма ясен отговор за повечето българи.
Още когато стартира подготовката на сделката, тръгна версията, че принц Кирил заедно с царските юпита и Спас Русев купуват телекома. Те уж "довеждат" у нас големия инвестиционен фонд "Вива венчърс", а всъщност самите те стоят зад сделката.
Топлата връзка на Русев с икономическия екип на бившето правителство за никого не е тайна. Самият той не крие, че лично е уговарял младите юпита да се включат в царския кабинет. Твърди се дори, че те помежду си го наричали "бащицата". Русев е и човекът, който пръв се видя със Симеон след избирането му за премиер на обяд във Врана. Бизнесменът има свое лоби в парламентарната група на движението. Наричат го "Сивия кардинал" - човекът, който винаги е в сянка, но дърпа конците на властта.
Апетитите на Спас Русев към БТК са факт доста преди появата на жълтото правителство. Още по времето на кабинета на Иван Костов той лобира за участието на гръцката ОТЕ в приватизацията на телекома. Русев има обща фирма с иранския бизнесмен Ескандер Малеки, за когото Симеон открито признава, че му е близък приятел. Малеки дори бе заявил, че ще привлече инвеститор за БТК, ако преговорите с ОТЕ и холандската KPN се провалят. Никой от двамата обаче не успява да се докопа по онова време до телекома. Звездният миг настъпва едва след идването на власт на Симеон Сакскобургготски, с когото Русев винаги е демонстрирал близост.
Верните министри на царя направиха "идеална" сделка за БТК. Намериха бързо фонд, който да се афишира като подходящия инвеститор, и харизаха компанията за смешни пари - като за свои хора. Така за 65% от БТК "Вива венчърс", уж собственост на "Адвент", плати само 230 млн. евро.
Много скоро след сделката в надзора на компанията влезе човек на Русев - Иво Евгениев. Той е съдружник с дясната ръка на "Сивия кардинал" Любомир Минчев във фирмата "Ем Ел Би Асетс". Днес открито се признава, че основен акционер в БТК вече е Тор Бьорголфсон. Същият, който притежава три от родните фармацевтични завода, преди това обединени в "Балканфарма". В компанията, която се преименува на "Актавис", работят близки хора на Николай Василев - Георг Цветански, чрез когото бившето вице се опита да приватизира "Булгартабак", и съпругата на Василев - Силвия.
Исландският милиардер Бьорголфсон, класиран сред най-богатите хора от списание "Форбс", преди месец купи и 34% от СИБанк. Не е случаен фактът, че тази банка бе най-активна в процеса на продажбата на миноритарния пакет от телекома. При раздържавяването на остатъчните 35% на борсата СИБанк взе 25%. За наш клиент са, обясниха от трезора, без да споменават име. Именно покрай този търг лъсна и истината за скандалната продажба на мажоритарния дял. Защото за 65% от акциите държавата получи 230 млн. евро, а за останалите 35% в хазната влязоха 650 млн. лв. Което е близо 2,5 пъти повече.
Още едно потвърждение, че сделката е чиста далавера за някои, лъсна тези дни. По време на приватизационната процедура хората на царя твърдяха, че БТК е в лошо финансово състояние и спешно се нуждае от свежи капитали. А се оказа, че за 2004 г. телекомът реализира чиста печалба от 250 млн. лв. Това е половината от сумата, която "Вива" плати, за да придобие компанията. Излиза, че инвеститорът ще си върне вложените средства за по-малко от две години.
Покрай приватизацията на БТК и управлението на жълтите министри и фирмите на Спас Русев просперираха. Неговата "Телелинк" заедно с БТК спечели конкурса, обявен от Николай Василев още докато беше министър на транспорта. Той бе за доставка на интернет по училищата. Поръчката е за 31 млн. лева.
Преди това пък, през март 2004 г., "Телелинк" отхапа апетитно парче от все още държавната БТК, когато тя бе под надзора на министър Василев. "Телелинк" сключи договор с телекома за изграждане на метрополитен мрежи. Контрактът остава засекретен. Твърди се, че реалната му стойност е 50 млн. евро. Сделката е била обсъждана година по-рано по време на срещите на Спас Русев с тогавашния министър Пламен Петров и шефа на БТК Бойко Димитрачков. Който впрочем бе назначен от Петров, а сега задържан в управата от новите собственици. По-късно Пламен Петров подава под натиск оставка като министър. Според запознати със схемата "Телелинк" ще си прибере чисто между 10 и 15 млн. евро от сделката. Разликата е резултат от ценовия марж между закупувана и продавана на БТК техника за изграждане на мрежите за високоскоростен интернет.
Съмненията за непрозрачност идват именно от факта, че договорът е засекретен. Така, въпреки че конкурсът е спечелен уж по прозрачния Закон за обществените поръчки, някой е намерил начин да скрие от обществото клаузите. Още по-съмнителен е фактът, че договорът е подписан и от страна на "Адвент". Въпреки че инвеститорът не е още реален собственик, тъй като сделката за БТК по това време не е била финализирана. Под контракта обаче стои парафът на Уилям Ейлуърд, прокурист на "Адвент".
Чудно е как "Телелинк" е в топ 100 по приходи от продажби в класацията на Търговско-промишлената палата, след като няма потенциал.
Спас Русев, чийто бизнес е основно комисионерски и лобистки, е започнал да узаконява спечелените милиони. Но не в Лондон, а в България, където си е поръчал данъчна ревизия. Целта е да се узаконят в България парите, договорени в Лондон.
Името на Спас Русев е свързано и със скандалните сделки с имоти на правителството "Сакскобургготски". Те бяха гласувани в последните дни на жълтата власт и остро критикувани от останалите политически сили и неправителствени организации. Първата сделка бе за размяна на 248 дка до Божурище срещу 44 апартамента, собственост на фирмите "Жасмин Пропъртис" и "Сфера Дивелъпмънт". Втората - за замяна на 1000 дка земя на военното летище срещу 100 жилища, собственост на "Индустриален парк".
Прокуратурата спря и двете сделки. Един от мотивите й е, че фирмите са регистрирани на един и същи адрес. И са свързани с 26-годишния Веселин Боянов, син на небезизвестния адвокат Борислав Боянов. Веселин управлява строителната компания "Свети Йоан". Тя пък е 100% собственост на "Трейшън клифс голф енд спа резорт". Във въпросното дружество участва и приятелят на Николай Василев Георг Цветански. Същият, който се опита да вземе, отново с помощта на юпитата, "Булгартабак". Не успя. Но заедно си взеха БТК. Именно Цветански купи трите фармацевтични завода в Троян, Дупница и Разград, известни доскоро като "Балканфарма". От година компанията се нарича "Актавис" и е собственост на исландеца Тор Бьорголфсон. Той пък е основен акционер във "Вива венчърс", собственикът на БТК.
Другата фирма - "Сфера дивелълмънт", е още по-интересна. В нея 26-годишният Веселин Боянов участва заедно със Захари Кайков. Кайков е известен с това, че е един от малкото българи, които имат обща фирма с милионера от ирански произход Ескандер Малеки - партньора на Спас Русев. Кайков и Малеки управляват "Балкан пропъртис". Тази фирма държи 48% от компанията, управлявана от Спас Русев - "Би Ви Си". За него се знае, че е дясната ръка на Малеки.
Архив
/
Спас Русев дирижира далаверата за БТК