Данните, публикувани в петък показаха, че за първите три месеца на 2007 американската икономика се е развивала с най-слабо темпо от четири години насам.

Тази новина смъкна долара на рекордните дъна от $1.3667 спрямо евро.

БВП на САЩ е нараствал на годишна база едва с 1.3% за Q1 на 2007, за сравнение Q4 на 2006 се е радвало на 2.5% икономически ръст.

Отделно от това, индексът на потребителските настроения изготвян от Университета в Мичиган също пада - но все пак не толкова, колкото сочеха първоначалните страхове. Индексът е паднал за арпил на 87.1 пункта от мартенските 88.4 пункта, трети пореден месец понижение.

И тъй като всички останали данни бяха стряскащо мрачни, инвеститорите в САЩ се зарадваха на новината за по-малък от очакваното спад в потребителските настроения и я нарекоха „първи лъч слънчева светлина в нерадостния месец април".

Не трябва да се забравя и настоящето рали на Уол Стрийт, където Dow не се уморява да чупи рекорди и това неминуемо влияе положително на потребителските чувства.

Търговският департамент обвини за забавянето на националната икономика срива в жилищното строителство и разширяващия се търговски дефицит на Америка. Износът на САЩ от януари до март е спаднал с 1.2%, докато вносът се е увеличил с 2.3%.

Счита се, че БВП, който изразява стойността на всички стоки и услуги произведени в страната, е най-доброто мерило за здравето на американската икономика.

Последните данни бяха чувствително по-лоши от очакваните 2% ръст и наново възбудиха страховете за бъдещето на най-голямата икономика в света, което смъкна долара срямо еврото.

Своята роля са изиграли и грижите на пазара на недвижимите имоти: строителството, пазарът на жилища и свързания с това финансов пазар на ипотеки. По-рано през седмицата бяха изнесени данни, че продажбата на не-нови жилища в САЩ през март е спаднала с 8.4%.

Някои анализатори се притесняват, че спадът в пазарът на недвижими имоти в съчетание със забавянето в производствения сектор могат да вкарат САЩ в рецесия.

Обаче шефът на американската централна банка Бен Бернанке смело заявява, че не очаква САЩ да изпадне в рецесия през тази година.

Коментарите му контрастират с изказванията на бившия шеф на Федералния резерв Алан Грийнспан, който дава шансове за рецесия едно към три.

Фед отдавна се старае да открие балансиращата формула - да овладее инфлацията без да задуши ръста; в резултат на това от миналия август лихвите са без промяна на 5.25%.

Но обнародваните вчера данни могат да донесат повече проблеми на Фед, тъй като едновременно със забавянето на икономическия ръст през първото тримесечие се е повишила инфлацията.

Фед използва измерител на инфлацията, който изключва неспокойните цени на горивата и храните. Независимо от избраната методика, ръст на инфлацията в САЩ има - поскъпването е 2.2% за първите три месеца на 2007 при 1.8% за предходното тримесечие. Това се случва независимо от сигналите, които Фед подава, че инфлацията напоследък леко е намаляла.