Късно снощи лидерите на ЕС одобриха създаването на постоянен механизъм за финансова стабилност, който трябва да започне да работи през 2013 г. Преди това бяха приети поправки към Лисабонския договор, които дават възможност да бъде създаден механизмът.

„Всички участници на срещата се съгласиха, че трябва да се направи всичко необходимо, за да бъде защитено еврото. Единната валута както виждаме е много силна и стабилна валута. Има обаче някои проблеми в някои наши страни, но ние вярваме, че те ще се справят, защото имаме силна валута", каза след заседанието на Съвета председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Той добави, че Европасе нуждае от реформи, за да бъдат осигурени стабилност и икономически растеж в региона.

Според Барозу европейските лидери са постигнали историческа промяна в Лисабонския договор. Тя е в член 136 и с нея се създава стабилизационен механизъм, който ще се отнася само за Еврозоната или в страните, приели еврото за национална валута.

След като приеха промените в Лисабонския договор, лидерите на ЕС одобриха и постоянния механизъм за финансова стабилност в Еврозоната, който трябва да гарантира стабилността на икономиката на страните в нея и на еврото и трябва да започне да действа през юни 2013 г., каза пред журналисти председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Дотогава той трябва да бъде одобрен от всяка една членка на Еврозоната.

Новият механизъм ще замени временния фонд за финансова стабилност, който разполага с одобрени 750 млрд. евро, една трета от които са осигурени от МВФ. Решението за създаването на този механизъм със срок на действие три години беше прието през май 2010 г., за да бъде преодоляна острата финансова криза с еврото.

Схемата беше създазена като превантивна мярка срещу бъдещи държавни сривове, подобни на дълговия проблем в Гърция, заради което южната ни съседка получи 120 млрд. евро. Първата страна, която бе подпомогната от новосъздадения фонд бе Ирландия. Експертите обаче не изключват, че аналогична помощ може да потрябва и на страни като Испания и Португалия.

Участниците в Европейския съвет изразиха единодушно решимостта си да бъде осигурена стабилността на европейската икономика. Постигнато е съгласие догодина да бъде извършен нов "стрес тест" за банките в Европейския съюз, за да се провери тяхната стабилност и надеждност.