Като лъжи определи твърденията, че Петрол Холдинг АД струва 1 млрд. лв. Активите на холдинга действително струваха 1 млрд. лв. , а може би и повече, докато един любител на хазартните игри не си поигра с борсови спекулации. Това каза на брифинг Денис Ершов, основен акционер в холдинговото дружество в отговор на изявленията на другия голям акционер Митко Събев от миналата седмица. Ершов посочи, че всички фирми в структурата на холдинга, включително и Петрол АД, сега изпитват дълбока криза на ликвидност.

Скандалът се разрази с нова сила след като миналата седмица Митко Събев, мажоритарен съсобственик на Петрол Холдинг АД, разкри какво е причинило съдебната сага между него и другите акционери. Поводът е установено теглене на пари от холдинга, засечено преди 5 месеца. Съгласно акт за възлагане, на Денис Ершов, който е член на Надзорния съвет и акционер в холдинга, са му били предоставени 1.5 млн. лв. разходи за да може да участва в "Южен поток" и "Бургас Александруполис".

Този документ съм убеден, че е съставен в момент, в който разбрах, че са теглени суми на каса. Обясненията на господин Ершов са, че той е получил авансово пари, които му се полагат като възнаграждения. Този документ води до нещо, което може да бъде повод за самосезиране на НАП. Ако е възнаграждение, трябва да влезе в данъчната му декларацция за 2009 година. Ако са суми, които трябва да възстанови, то той трябва да ги обяви като заемни средства. Ако са по договор, той трябва да се регистрира по ДДС. При всички случаи е нарушил законите, съобщи преди седмица Събев.

От своя страна Денис Ершов посочи, че Събев се е сдобил с допълнителни 8% от капитала на Петрол АД, които са му прехвърлени от представляващия дружеството Орлин Тодоров, без да има решение за прехвърлянето от страна на Управителния съвет на холдинга. Това според Ершов показва как "незаконно се движат активи на холдинга, включително лично в полза на Димитър Събев".

Ершов отхвърли като неверни твърденията на Митко Събев, че претендиращият за изпълнителен директор на дружеството Иван Кутевски е изпратил заплашително писмо до банките да не работят с другия директор на компанията, което е довело до блокиране на банкови сметки. Освен това той посочи, че не отговарят на истината твърденията, че през последните 5 месеца холдингът е увеличил два пъти продажбите си и дейността не страда от проблемите между акционерите.
Бихме желали всички това да е истина, но за съжаление не е, каза Ершов. Аз ежедневно получавам SMS с обема на продажбите. Тази система аз самият я създадох когато бях председател на УС на Петрол АД. И мога да ви кажа, че не само, че не нарасна, а напротив, намалял е обемът на продажбите със 7% в сравнение с предходната година. Но ако се сравни с резултатите на други петролни фирми, резултатът не е толкова лош.

Във връзка с разкритията, че Денис Ершов е искал да ме бъдат признати разходи за дейности по енергийни проекти от международно естество, Ершов призна, че води преговори с Газпромнефт, компания, упълномощена от руската страна да се занимава с проекта "Южен поток".

Ершов твърдо обяви, че Петрол ще участва в проекта "Южен поток". Но това е малко косвено участие, защото аз обсъждах с Газпромнефт въпроса за доставка на гориво чрез Петрол АД за строителните организации, които ще строят тръбопровода "Южен поток", посочи бизнесменът.

Ершов обяви и антикризисната програма в холдинга. Според него приоритет в нея е разплащането с кредиторите. Това са банки и държатели на облигации, защото те много трудно разбират, когато с техни пари се извършват реконструкции за милиони и се осигуряват огромни бюджети за футболен клуб, посочи Ершов.
На журналистически въпрос защо сега изважда на бял свят твърдения за борсови спекулации на Митко Събев от 2008 година, довели до загуба на близо 200 млн. евро, Ершов обясни, че пред останалите акционери тези спекулации са били обяснявани като хеджиране. После се видя, че никакво хеджиране няма, каза още Ершов.