В нов доклад по икономическите въпроси, изготвен от китайски и западни икономисти и публикуван преди дни от водещ британски мозъчен тръст, се твърди, че Китай може да очаква период на стабилност, което противоречи на мрачните прогнози, направени от някои западни икономисти, пише Агенция Синхуа.

Лондонският Национален институт за икономически и социални изследвания (NIESR) публикува специален брой на своето издание "Review", посветен на китайската икономика.

В пет статии се прави преглед на двигателите на китайския растеж, интеграцията на китайските финансови пазари с тези на останалата част от света, инфлационния натиск, пазара на жилища, и тенденциите за ценовата конкурентоспособност и производителност в различните региони на Китай.
Петте статии в изданието са били написани от екип от китайски и западни икономисти.

В доклада се твърди, че зараждащата се средна класа създава нови възможности за китайските производители, като ги издига нагоре по ценовата верига, карайки ги да произвеждат стоки и да предлагат услуги, от които се нуждае все по-изтънчения потребител.

Това може да бъде само добра новина за Китай, се твърди в доклада, но се предупреждава, че повишаването на заплатите трябва да бъде държано под контрол, като същевременно се удовлетворяват исканията на работниците за по-добри условия за работа и живот.

"Изключително трудно за западните икономисти и наблюдатели е разбирането в дълбочина на това, което се случва в китайската икономика, тъй като Китай е достигнал безпрецедентно в световната история равнище на икономически растеж," заяви пред Синхуа Алекс Брайсън, главен научен сътрудник в NIESR и редактор на изданието.

Китай има коренно различни институции от тези, действащи на Запад, заяви Брайсън, и е нужно известно време, за да ги опознаем и да разберем как те биха реагирали при кризисни ситуации.

Продължаващите критични оценки за китайската икономика е възможно да бъдат смекчени, тъй като използваните модели за тълкуване на икономиката не съответстват на естеството на китайската икономика.

"Ние, на Запад, имаме погрешна представа за Китай, мислейки, че там има много централизирано правителство и авторитарно управление от центъра. В действителност, и икономически, и политически в известна степен, това е много политически децентрализирана икономика, като и политическите кариери на нейните лидери и успеха на икономическите й експерименти започват на съвсем местно ниво, в градовете и регионите ... ", обясни Брайсън.

"Това е експериментиране, което не може да се види на Запад", заяви той, добавяйки, че "Западът може да научи много от това. Това предполага наличието на известно доверие или подготвеност от страна на центъра."

Брайсън посочва като доказателство петте статии в изданието.

На пръв поглед е парадоксално, че Китай постига такъв растеж при наличието на, наглед слабите, институции. В изданието обаче се твърди, че Китай е създал стимули за растежа и производителността, макар и по един нестандартен начин, което е довело до много значителни икономически ползи.

Влиянието на Китай върху световната икономика е толкова голямо, че неговото развитие е трудно да бъде разбрано в границите на моделите, с които традиционно са изследвани страните, които са много по-малки, а и дори да са по-големи, са по-малко отворени за международната икономика.

Въпросите, които често се повдигат, касаят устойчивостта на траекторията на растежа на Китай. В изданието се посочва значението на еднократните резки скокове в производителността, произтичащи от различните експерименти, които Китай е предприел по отношение на преструктурирането на капитала и реформирането на пазара на труда.
Но тези еднократни епизоди изглежда се случват доста редовно, въпреки че Китай трябва да постигне технологичен напредък, за да подобри производителността, необходима за поддържането на своя растеж.

Брайсън подчертава успеха на специалните икономически зони, които от началото на 80-те години на миналия век привлякоха преки чуждестранни инвестиции, което позволи на Китай да усвои "много голямо количество чуждестранни инвестиции".
"Това беше един експеримент, осъществен с разрешение от центъра, но в който отговорностите бяха прехвърлени на местно ниво", заяви Брайсън.

Пред китайската икономика остават още големи предизвикателства, включително скоростта, с която китайската икономика се развива.

"Не е изненадващо, че ние от Запада разглеждаме Китай като монолитна структура, но тези, които познават Китай, много добре знаят, че в голяма степен разрастването на традиционните и иновативните пазари идва от крайбрежните райони", заяви Брайсън.

"Въпросът за устойчивото развитие на Китай е способността на вътрешността на страната да расте със същия темп, и това е от решаващо значение", добави той.
Крайбрежните провинции традиционно са разчитали на работна ръка, която идва от вътрешността на страната, в резултат на слабите възможности за работа там. Това обаче се променя, поради сходството на конкурентоспособността на регионите в Китай, което е "свързано отчасти с подобряване на производителността във вътрешността на страната, но и с относителното повишаване на разходите за труд в тези райони," заяви Брайсън.

Това намалява рисковете Китай да се развива на две скорости, и вътрешните райони да изостават в развитието си зад крайбрежните райони. "Такова изоставане би могло да доведе до социални вълнения и индустриални спорове", заяви Брайсън.

Хармоничното развитие е пътя, по който устойчивия растеж би могъл да се заздрави в цялата територия на Китай, отбелязва Брайсън.