Икономистите Емил Хърсев и Владимир Каролев обясниха в ефира на БНР, че няма връзка между печатането на банкноти и ситуацията в КТБ

Според финансовия експерт Емил Хърсев печатането на банкноти, обявено от БНБ, не означава пускане на банкноти в обръщение. Той обясни:

„БНБ си има такава стандартна функция, снабдява обръщението с банкноти и образува резерви. Има известна косвена връзка с онова, на което бяхме свидетели в края на юни - масирано теглене на пари от български банки в резултат на паника. Има начин КТБ да бъде стабилизирана и да продължи да работи.За съжаление, БНБ не показва желание да влезе в публична дискусия. Съмнявам се във възможността служебно правителство да прави бюджет, който ще изпълнява редовно правителство. Много е трудно да се отсее политиката от финансовата необходимост от корекции."

Икономическият експерт Владимир Каролев конкретизира, че печатането на банкноти става заради изчезване, поради повреди, на банкноти; заради намаляване на електронните пари и заради увеличаване на стратегическия резерв на БНБ.

„Накратко, някой некомпетентен, безименен журналист в голям български вестник извадил факта, че ще се печатат банкноти и оттам тръгват едни неверни изводи. Индиректно има връзка с кризата покрай КТБ заради тегленето на пари, защото електронните пари на вложителите трябва да се попълнят с книжни. Ако се окаже, че капиталът на КТБ е отрицателен, законът казва, че директно се отива към фалит! Според мене трябва да се спази законът, да се върнат парите на тези, които имат депозити до 100 хиляди евро и банката да фалира!", заяви Каролев.