60% от произведените в България цигари, които се изнасят официално, после се връщат като контрабанда. Това става благодарение на по-ниския акциз на цигарите в Гърция и Румъния и отпадането на визите с Македония и Сърбия. Те водят до бум в куфарната търговия с цигари. Това каза шефът на митниците Ваньо Танов на семинар, организиран от Европейската служба за борба с измамите и Клуб "Журналисти срещу корупцията".

Танов разказа и каква е схемата. Изнесените официално цигари от България по цени на едро излизат по-евтино в съседните държави, отколкото на пазара у нас. Така тези цигари се купуват легално в съседните държави и контрабандно се вкарват в България. След България вдигна акциза на цигарите, се получава голям "натиск", защото в съседните страни налогът не е повишаван. Така прехвърлянето на цигари, дори с платен акциз, също е част от натиска, който се оказва, подчерта Танов. Той допълни, че през 2009 г. иззетите цигари от митниците надхвърлят 74 млн. къса.

От изказването на ръководителя на отдел "Разследвания" в ОЛАФ Алесандро Ботиче стана ясно, че всяка година ЕС губи по 10 млн. евро от контрабанда на цигари. Той определи контрабандата като едно от най-опасните съвременни престъпления. Според друг представител на ОЛАФ - съветникът Волфган Хетцер, 43% от задържаните през миналата година цигари са били фалшиви.

Ваньо Танов предупреди, че проблемът с контрабандните цигари от Азия към Европа през България ще бъде един от най-големите през тази година. По данни на ОЛАФ най-много дела за контрабанда на цигари в ЕС има в Люксембург и Белгия. Статистиката показва, че през 2007 г. са конфискувани 4,7 млрд. цигари, а през 2008 г. - 5,2 млн. През миналата година са можели да бъдат конфискувани 100 млн. нелегални цигари, чиято стойност възлиза на 30 млрд. евро.