Облачните технологии, макар и да изглеждат,като  предмет на агенцията по градушките, за IT шефовете на големите фирми от всички браншове е възможност да намерят необходимата технологична подкрепа. Тя често се изразява в това да да бъдат наети отдалечени компютри, които да бъдат използвани като допълнително дисково пространство или като мощен изчислителен ресурс. Но не само хардуерните ресурси влизат в „облака". Възможността дадено софтуерно приложение да бъде използвано от много компютри вместо да бъде инсталирано на всеки един от тях поотделно също е сред опциите, които позволяват да бъде спестен финансов ресурс.

Да ни разяснят малко повече по темата намерихме мениджърът Мрежови решения в HP Александър Александров и директора продажби в отдел Технологични услуги Ивайло Стоянов

Каква според вас е нагласата на българските компании за облака?

Александър Александров: Технологичната готовност на българските компании е на едно много добро ниво, тук хардуерните компоненти са от най-новите поколения и няма устройства на по 20 и повече, години, които, в името на криворазбрана икономия на инвестиции, да се поддържат в употреба, и по този начин да възпрепятстват бързия обмен на информация. В момента ИТ директорите на редица компании сред нашите клиенти са подложени на засилващ се натиск от страна на топ мениджмънта, който непрекъснато изисква справянето с все по-разнообразни и трудни задачи с все по-малки бюджети. Това кара мнозина от ИТ директорите  да се замислят за облачните технологии, за което им помагат и нашите консултанти.

Ивайло Стоянов: Наскоро видях по телевизията компания, която разви мащабна интернет и медийна кампания, която изискваше обратна връзка от потребителите. В такива ситуации се появява нуждата от огромно дисково пространство, както и от значителен процесорен капацитет. Ако тръгне в посока на това да внедри тези изискуеми модули в компютърната система на компанията, следвайки обичайната процедура на планиране, избор на доставчик, покупка, инсталация и внедряване, това ще ни отнеме седмици, докато при наличие на облака и неговите ресурси, това става за броени минути и часове.

Александър Александров: В зависимост от желанието на клиента, в България разполагаме с подготвени специалисти, които да изчислят ползите от това дали и докъде да бъде развивана съществуващата ИТ инфраструктура на компанията и кога е по-удачно да се ползват услуги от публичният облак.

Ивайло Стоянов Това което една компания е важно да направи в процеса на преход към споделени ресурси, е да дефинира ясно желанията и изискванията си. Опита на консултантите ни, позволява да предвидим заедно и бъдещото развитие. Важно да отбележим, че HP разполага с готови модели, който могат да бъдат използвани за основа на дискусията, а те често отговарят на поставените задачи. Но и при по-нетрадиционни задания разполагаме с капацитет да посрещнем нуждите на нашите клиенти. Целият този процес на дефиниране и отговаряне на поставените задачи и проблеми е отделен в стандартизирана услуга наречена Cloud Discovery Workshop.

Увеличават ли се запитванията към HP за внедряване на облачни технологии в последните месеци?

Александър Александров: Това, на което сме свидетели е, че родният бизнес преминава от модела „Направи си сам", към това да се довери на експертите в дадена област и по-конкретно IT сферата.

Ивайло Стоянов: Мениджърите и у нас все още търсят отговор на въпроса какво е това облачна технология. Че това не е само предоставяне на споделен хардуерен капацитет, но и възможността да се ползват споделени софтуерни решения, лицензи  и програми, които се предлагат като Software as a Service (SaaS).

На конференцията стана ясно, че и правителствените информационни ресурси също могат да се оптимизират чрез облачните технологии. Има ли интерес от държавата за това?

Александър Александров: Смятам, че разрастването на правителствения облак ще допринесе за контрол и намаляване на разходите за ИТ. Такива практики наблюдаваме във всички добре развити глобални икономики. Освен оптимизация, този технологичен инструмент води до значителни спестявания, генерирани от икономиите на мащаба. Еластичността на услугата предполага гъвкавост и иновативност дори и за обществените институции. Като най-голямо предимство бих посочил, че според последния доклад на Световната банка, страни с неразвита цифровизация могат да използват облачни решения като инструмент за нелинейно развитие на цифровата икономика. Това, само по себе си, води до значими макроикономически трансформации във всички сектори на икономиката.