5900 украински граждани са влезли в България през последното денонощие, съобщиха от Гранична полиция, цитирани от БНР. В същото време близо 2800 украинци са напуснали България.

По данни на МВР в страната ни се намират около 26 000 украински граждани. По последна информация на ООН общият брой на украинските бежанци вече е над 2,2 млн. души.

От МВР информираха, че гражданите на Украйна имат право на безвизово влизане в Република България и право на пребиваване 90 дни в рамките на всеки 6-месечен период от влизането им в страната. Срокът може да бъде продължен по причини от хуманитарен характер или при извънредни обстоятелства. Редът е определен в ППЗЧРБ.

Украинските бежанци у нас да могат да задействат процедурата за статут и в Бургас и във Варна

Украинските бежанци у нас да могат да задействат процедурата за статут и в Бургас и във Варна

Да получават медицинска информация и подкрепа от доброволци

Заявление за продължаване на пребиваването се подава лично от чужденеца в група "Миграция" при ОДМВР - Смолян (от там е имало запитване - б.р.), преди изтичането на разрешения срок на пребиваване по силгта на безвизовия режим. Бланка на заявлението се получава на място или се попълва предварително, като се изтегля от Интернет страницата на дирекция "Миграция"- МВР или ОДМВР - Смолян (образец Приложение № 2 към чл.11, ал.3 от ППЗЧРБ). 

Съгласно чл.28, ал.3 от Закона за чужденците в Република България всички физически и юридически лица / освен хотели, хосписи и др. регистрирани по Закона за туризма /, които предоставят подслон на чужденци, включително и на украински граждани, следва в тридневен срок от предоставяне на подслона да уведомят писмено, група "Миграция" - Смолян или съответното РУ на МВР по местоживеене, като попълнят адресна карта и представят паспорта на чужденеца / присъствието на чужденеца не е задължително/.

От военното министерство продължават с извозването и настаняването на украински бежанци

От военното министерство продължават с извозването и настаняването на украински бежанци

Разпределят хората по военните хотели

В частност при предоставяне на подслон на чужденци от съответната община, следва в тридневен срок да бъдат изпращани списъци на настанените включващи, имената им изписани на латиница, дата на раждане, гражданство, номер и серия на документа за самоличност, както и точен адрес на настаняване, както и БУЛСТАТ на домакина.

Условията и редът за предоставяне на закрила на чужденци на територията на Република България, както и техните права и задължения, са определени в Закона за убежището и бежанците. Съгласно разпоредбите на този закон, гражданите на Украйна, които желаят да получат международна закрила (статут на бежанец или хуманитарен статут), могат да подадат молба в поделенията на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет (ДАБ при МС) или пред друг български държавен орган, който я препраща към ДАБ при МС.

Центърът за украински бежанци във Варна иска помощ

Центърът за украински бежанци във Варна иска помощ

От днес е създадена и официална електронна поща на Центъра

Регистрационно-приемателните центрове (РПЦ) на ДАБ при МС са следните

РПЦ гр.София с адрес: гр.София, кв.Овча купел 2, ул. "Монтевидео" № 21А

РПЦ с.Баня с адрес: с.Баня, общ.Нова Загора, район "Минерални бани" № 17

РПЦ-Харманли с адрес: гр.Харманли, ж.к. "Дружба" № 23

Допълнителна информация може да бъде получена на място в центровете, на e-mail: sar@saref.government.bg или на телефони: +359 876 388 427 или +359 876 388 437.

Съгласно указанията на ДАБ при МС, публикувани на официалната страница на агенцията http://aref.government.bg, молбата следва да бъде в писмена форма и да съдържа личните данни на лицето, конкретното искане към Република България и координати за обратна връзка с чужденеца.

Подробна информация за гражданите на Украйна е публикувана и на страницата на Министерски съвет: Единен информационен портал: www.gov.bg/bg/ukraine