Бежанският поток неминуемо ще предизвика хуманитарни проблеми в страните, към които бежанците се насочват да търсят спасение от войната, от която бягат. За да не ескалира до хуманитарна криза, е необходимо неотложно да се предприемат необходимите стъпки за нейното овладяване и контролиране.
Това пишат в открита позиция от Националната пациентска организация, адресирана до здравния министър Асена Сербезова и здравните власти. Те предлагат бежанците да бъдат информирани и здравният им статус да бъде проследяван от медици.
Като изтъкват решението на Министерския съвет, публикувано на интернет страницата му на 28 февруари 2022 г., което делегира правото на украинските граждани към момента на военна обстановка в Украйна да получат статут на бежанци в България, без да са изпълнени задължителните условия, включително и да нямат международен паспорт, се демонстрира адекватна политика и загриженост към преките потърпевши от хуманитарната криза.
Предвид горното, предлагаме услугата получаване статут на бежанец да бъде достъпна, освен в София, и в градовете Варна и Бургас. До получаване на статут на бежанец, тези хора да се обслужват, включително с всички видове ваксинации, от лечебните заведения и личните лекари като спешни пациенти или по друг, определен от НЗОК или държавата ред. Предлагаме да бъде създадена система за достъпно и навременно информиране на бежанците за наличните болнични звена и специалисти, за подробно разясняване на пътя за достъп до медикаменти и проследяването им, съгласно нормативния ред в България
За да могат украинските бежанци да използват предоставеното им от Българското правителство право за получаване на статут на бежанец по облекчена процедура, е необходимо същите да пътуват, доколкото ни е известно, до град София.
За по-голямата част от тях това е невъзможно, тъй като не разполагат с необходимите средства за това. Дори и да имат средства в украинска банка, да не говорим за руска, те от България нямат достъп до тях. Имайки предвид възрастовата хетерогенност на бежанската вълна от Украйна - жени, включително бременни, кърмачета, деца и възрастни, някои от които с хронични заболявания, за контрола на които е необходимо постоянно проследяване и използване на животоподдържащи и животоспасяващи лекарствени продукти, е необходимо възможно най[1]бързо здравната грижа за тях за бъде поета от българската здравна система.
За да стане реалност това, всеки един от тях персонално трябва да получи статут на бежанец. Тази процедура да бъде достъпна освен в София, и в градовете Варна и Бургас, а до получаване на статут на бежанец, тези хора да се обслужват, включително с всички видове ваксинации, от лечебните заведения и личните лекари като спешни пациенти или по друг, определен от Здравната каса или държавата ред.
От пациентската организация предлагат помощта си за информиране на бежанците за наличните болнични звена и специалисти, за подробно разясняване на пътя за достъп до медикаменти и проследяването им, съгласно нормативния ред в България.
От неправителствената организация предлагат да бъдат въвлечени и доброволци от населението, говорещи руски език и предварително обучени за кратко време, които да подпомогнат институциите.
Доброволците биха били от полза за достигането до по-голям брой бежанци,чрез ситуирането им на Границата, подпомагайки граничните власти. Считаме, че всеобщите усилия и методичен подход в обезпечаване на здравна грижа за бежанците, сред които и немалко с хронични заболявания, допринасят в голяма степен за бързото и навременно интегриране със съответните положителни за бежанците и страната икономически и социални измерения.
От организацията изтъкват, че представител на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент е поставил искания към ръководителите на Европейския съюз. Сред тях са незабавно увеличаване на спешната подкрепа за бежанците; активиране на фонд "Солидарност" на ЕС за предоставяне на медицинска помощ, медицински услуги и хуманитарна помощ на засегнатите страни; използване на гъвкавостта в рамките на Инструмента за спешна подкрепа за укрепване на доставките на рутинни ваксини и ваксини срещу COVID-19 на държавите, за предоставяне на здравни услуги на хора със съществуващи здравословни проблеми в страните, приемащи бежанци, включително държави извън ЕС и др.
Именно затова, ние от Национална пациентска организация, апелираме за мерки и действия по логистичното планиране и уведомяване на звената за доболнична и болнична помощ в близките до съответните ГКПП областни градове, както и за осигуряване на възможност всеки бежанец в тази ситуация да получи здравна грижа и необходимата терапия като здравноосигурен гражданин на Република България.