Знаете ли, че има един стадион, който може да бъде домакин на музикални събития, ръгби, баскетбол, футбол и дори изложба? И това само на едно място.
Стадионът Sapporo Dome в Япония е интересно явления. Построяването му струва 356 милиона долара и става известен през 1972 г., когато там се провеждат Зимните олимпийски игри.
Неговото прибиращо се игрище му позволява безпроблемно да бъде домакин на футбол, ръгби и различни други събития.
Масивният купол отгоре изглежда като огромен сребърен космически кораб, съчетаващ модерен дизайн с функционално инженерство и оптимизиране на пространството.
Стадионът е проектиран от японския архитект Хироши Хара и е архитектурен шедьовър. Целият процес за промяна на функцията на стадиона отнема около два часа. Тази трансформация е възможна благодарение на усъвършенствана система от вериги и двигатели.
Обикновено, след като футболните мачове се играят на стадиона, теренът се премества на открито, въпреки че мачовете по ръгби често се провеждат на стадиона.
Sapporo Dome може да приеме 42 200 души гости, има 1700 паркоместа и се простира на 306 458 квадратни метра, с 18 800 квадратни метра открито пространство.
В горната част на стадиона посетителите могат дори да се насладят на обсерватория с панорамна гледка към град Сапоро.