В понеделник от Dell обявиха, че планират да купят IT гиганта EMC. Ако целта на компанията се осъществи, това ще бъде най-голямата сделка в технологичната история, възлизаща на 67 млрд. долара, пише Business Insider.

Резултатът от финализирането на преговорите между двете компании ще бъде усетен и у нас. Причината е, че EMC притежава 80% от акциите на компанията Vmware, която оперира и в България. В момента пазарната стойност на фирмата възлиза на 34 млрд. долара.

Вероятно за много хора намеренията на Dell за придобиването на EMC не са изненада. Това е така, защото желанието на компанията към подобна сделка беше загатнато още преди две години. Сега обаче на хоризонта вече има сигурен инвеститор, което навежда на мисълта, че разговорите са към своя край.

Предисторията

Историята на сделката започва още през 2013 г., когато частната инвестиционна фирма Silver Lake купи Dell за 24 млрд. долара. Веднага след това акциите на компанията бяха спрени от търговия на борсата. Тогава основателят на технологичната компания Майкъл Дел стартира основни промени в структурата на фирмата и я превърна от производител на компютри в гигант в IT сектора.

Година по-късно EMC беше придобита от корпорацията Elliot Management, като целта на купувача беше за кратко време да успее да „напомпа" цената на акциите на фирмата. Това принуди технологичната фирма да търси алтернативни партньорства.

Според запознати с преговорите между Dell и EMC, сега е точното време за обединяването на двете компании. Причината е, че първата от тях е в добро финансово състояние, като това мотивира ръководството й да търси подходящата следваща стъпка към допълнително развитие.

От къде ще дойде финансирането за придобиването на EMC

Източници от Dell твърдят, че още през пролетта на 2015 г. eксперти от американската JPMorgan са били наети от Майкъл Дел и от ръководителя на Silver Lake Егон Дърбан като финансови консултанти по бъдещата сделка.

Независимо от обективната финансова стабилност на Dell през последните години все пак изниква въпросът как ще бъде финансирана най-голямата сделка в историята на технологичния сектор?

Безспорен факт е, че ще е необходим огромен пакет от средства. Идеята е част от тях да бъдат осигурени от инвестиционния инструмент MSD Partners, който е собственост на Dell. Silver Lake ще отпусне друга част от финансите, а третият участник в играта е сингапурският държавен инвестиционен фонд Tamesk.

Изчисленията показват, че така дългът на Dell ще нарасне до размер между 40 и 50 млрд. долара. Заради това задачата на JPMorgan е да успее да убеди ръководителите на технологичната компания, че разходите по задължението ще могат да бъдат покрити.
От друга страна консултантите на EMC от Morgan Stanley твърдят, че осигуряването на необходимия финансов ресурс е постижима цел.

По думи на запознати със сделката от Dell са водили преговори също с редица банки за отпускане на нужните средства. Много от тях, включително Credit Suisse, Barklays, Citigroup, Dautsche Bank и други са потвърдили готовността си да финансират закупуването на EMC.

Най-големите сделки в технологиите

Infographic: Dell-EMC Deal Dwarfs Other Tech Acquisitions | Statista