„Държавата търси възможности за нов проект за договор за АЕЦ "Белене", разкрива от първата си страница „Дневник"
Консултантът по проекта "Белене" - британската банка HSBC, най-вероятно ще изработи изцяло нов проект на договор за изграждането на ядрената централа. Това съобщи в края на миналата седмица икономическият министър Трайчо Трайков. Причината е, че според констатацията на банката досегашния обсъждан вариант е изграден на политическа основа и при липса на пазарни принципи.

"Когато HSBC погледнаха документа, който можехме да сключим с Москва, констатираха, че той не е написан на пазарна основа, а е политически, което предполага изтичане на държавни средства", каза министърът и допълни, че това е договор между двете държави, които се разбират, че ще правят ядрена централа, осигурено е финансиране, ясно е, че там ще текат пари. София и Москва не могат да се разберат вече четири години за договора си за изграждането на втората атомна централа.

В момента проектът така е структуриран, че предвижда държавно финансиране. Ако обаче трябва да се търси частен инвеститор, както иска България, това също ще наложи промяна на договора, ако е възможно. "Без да бъде променен, в него трудно може да се включи частен инвеститор", стана ясно още от думите на министъра. Според източник, близък до преговорите условието за финансиране от държавата е било и другата причина да се търси разработването на нов договор.
Още от статията на „Дневник"

„Търсят гъби фукушимки", четем от първата страница на „Стандарт"
Нова паника връхлетя родния пазар. След краставичарите изпищяха и гъбарите. Заради печурки и манатарки с радиация, засечени във Великобритания, родните инспектори започват да търсят и у нас гъби фукушимки. Ще има невиждани проверки на всички партиди за износ, съобщи земеделският министър Мирослав Найденов. Цяло лято инспекторите от Агенцията по храните ще търсят цезий и други елементи от таблицата на Менделеев в пачия крак, жълтата рогачка и сърнелата. Те са сред най-предпочитаните за износ. Безплатни пунктове за проба ще има дори в гората. Там всеки ще може да изследва гъбите, които е набрал, преди да ги сготви вкъщи.
Още от статията на „Стандарт"

„До 15% от доставките на газ у нас идват от Черно море", информира от първата си страница „Класа"
Газовите находища в Черно море - „Калиакра" и „Каварна", осигуряват между 10 и 15 процента от годишното потребление на газ в България, каза вчера във Варна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Пред БТА той обясни, че сега започва експлоатацията и от третото находище „Каварна-изток". Сондажите се експлоатират от шотландската компания „Мелроуз ризорсис" и са единствената алтернатива на вносния руски газ у нас. В момента обаче на компанията енергийното министерство й е отнело правото да проучва за нови находища на газ Черноморието на север от Варна. От февруари ведомството и дружеството водят преговори за удължаване на концесията за проучване на шелфа.

Трайков припомни, че през 2010 г. е дадено разрешение за проучване за газ в южната част на Черноморието ни, и изрази надежда, че там също ще бъдат открити нови залежи.

Синьо гориво за 300 г. напред може да има в Добруджа, ако са верни първоначалните проучвания на американската компания „Шеврон", каза ден по-рано в София енергийният министър. Компанията ще изследва района около Нови пазар за шистов газ, като за момента се предполага, че там има залежи между 300 млрд. куб. м и 1 трилион кубика, заяви Трайков. Компанията е победила конкурента си в конкурса - "Би Ен Кей петролеум". Оттам са готови да платят 30 млн. евро на страната ни, за да проучват терена в следващите години, а договор с тях ще бъде подписан до две седмици. Министърът добави, че в момента се подготвя и нова процедура за търсене на шистов газ у нас, но на запад от Нови пазар. През миналата година дружеството „Дайрект петролеум" откри залежи на това гориво в района на Плевен. Според експерти обаче добивът на неконвенционалното гориво е доста по-скъп, отколкото доставките от шелфа на Черно море.
Още от статията на „Класа"

„10 висши училища са претъпкани със студенти", съобщава от първата си страница „Сега"
Около 10 висши училища в страната обучават студенти над разрешения им брой, установи проверка на "Сега" в регистрите на МОМН и Националната агенция по оценяване и акредитация. Това означава, че, от една страна, качеството на обучение в тези университети се влошава, а от друга, че университетите и колежите, които не спазват определения им капацитет, реализират чиста печалба от таксите на студентите.

Проблемът с надвишения брой студенти е от години, но държавата все още не е намерила законовите механизми да се справи с него. И ако хазната не плаща издръжка на държавните университети и колежи за приетите в повече студенти, за частните вузове, някои от които от години обучават над възможностите си, няма ефективни лостове за въздействие. Сред "нарушителите" са както частни, така и държавни университети. Най-драстичен е завишеният брой на студентите в държавния Пловдивски университет и в частните Нов български университет и Земеделския колеж в Пловдив.

В момента в Пловдивския университет са записани над 17 700 студенти. В същото време агенцията по акредитация е определила, че вузът може да приема в различните специалности до 13 340 студенти. Университетът разполага с достатъчно сграден фонд и би могъл да разкрива допълнителни специалности и така общият брой студенти да достигне 15 500. Частният Нов български университет буквално се пръска по шевовете, съдейки по броя на записаните бакалаври и магистри - общо над 13 100 при максимално определени 11 400 бройки. Преди 4 години НБУ, чийто бивш ректор е министърът на образованието Сергей Игнатов, също обучаваше с близо 2000 студенти над допустимото.
Още от статията на „Сега"

„Обират домове с тапа за трезори", разкрива от първата си страница „Монитор"
Устройство за заглушаване на СОТ-а, използвано доскоро само при обирите на банки и трезори, вече влиза в употреба и от крадците при разбиване на апартаменти. Техниката, позната като тапа в подземния свят, се настройва на честотата на СОТ-а и започва да излъчва на по-мощни вълни, с което „приспива" алармите. С подобни уреди доскоро разполагаха само 4 - 5 професионални банди за удари на трезори в София, но от известно време разследващи забелязват, че и жилища се обират с помощта на устройството, научи „Монитор". Предполага се, че  подобна тапа е била използвана и при обира в дома на президента Петър Стоянов тъй като жилището е имало СОТ, който обаче не се е задействал. Преди около седмица държавният глава се прости с 3 маркови часовника „Омега", докато беше на международна среща с бившия си колега Бил Клинтън. Според неофициална информация средно при 4 обира на седмица се използва „заглушителят".

„Няма увеличение на домовите кражби. Запазва се тенденцията от миналата година. Средно по 10 жилища се обират, като има дни, в които броят им дори е по-малък", съобщи пред „Монитор" инспектор Росен Белишки от столичната полиция. Само за последния месец полицаи от сектор „Кражби" в СДВР разкриха няколко групи, извършили десетки кражби от къщи и апартаменти.

Общото между повечето извършители е, че са в крак с най-новите системи за заключване и появи ли се нов модел ключалка на пазара, започват да тренират с часове докато не го преодолеят. Професионалните банди, които вече имат на сметката си по един-два обрани трезора и десетки жилища, не пестят средства, когато си поръчват техника за проникване в обекти, в които се съхраняват големи суми.
Още от статията на „Монитор"

„Назначават синдик за фалирали семейства", прогнозира „Стандарт"
Домашен синдик ще взима всеки месец част от доходите на гражданите, обявени в несъстоятелност. Например ще отделя половината заплата на длъжника и ще разпределя сумата към кредиторите му. Идеята е заимствана от модела, въведен в Германия и САЩ, обясни пред "Стандарт" депутатът от ГЕРБ Емил Радев. Задълженията на гражданите, обявили фалит, няма да се опрощават, а ще се разсрочват във времето. За да се случи това обаче, трябва да се направят изменения в Закона за задълженията и договорите. С тях ще се въведе 10-годишна абсолютна давност за всички задължения - към топлофикациите, енергото и др. След изтичането на този срок дълговете ще се опрощават, а банките няма да могат да прехвърлят задълженията към наследниците. Предстои и промяна в Гражданския процесуален кодекс, която ще задължи всички съдебни изпълнители да публикуват имотите за продан, иначе ще им се налагат санкции. В момента това се прави на доброволен принцип и дава възможност на спекуланти да купуват атрактивни имоти на безценица, обясни Радев.
Още от статията на „Стандарт"

„Спасете нашите домове" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р по икономика Емил Хърсев
Статистика на Българската народна банка, публикувана преди дни, показва спешна нужда от спасителни мерки. Според централната банка проблемните заеми на банките са надхвърлили 19% от целия кредитен портфейл, т.е. всеки пети заем или е в забава, или кредитополучателят изобщо е зарязал обслужването. Нека отбележим, че проблемните заеми не са проблем за банковата система. Първо, проблемно вземане не значи загуба, тъй като всички заеми са обезпечени. Като продаде обезпечението, банката ще събере ако не 100%, поне 50% до 80% от цялото вземане към неизправния длъжник. А тези проблемни вземания не се събраха за ден-два. Три години обслужването на заемите се влошава. Но и преди кризата не всички заеми бяха бетон, проблемните вземания под 5% не са падали. Натрупване на още 15% за три години, по време на най-тежкия за света период, сравним само с Великата депресия, не е "лавинообразно", нито особено драматично.

През това време банковата система е трупала не само проблемни вземания, но и провизии, с които да ги покрие. Банките са отделили от печалбите си, преди да ги обложат с данък, провизии, достатъчни да изпишат в загуба всичките проблемни вземания. Понеже от продажба на обезпеченията банките ще съберат над 50%, по-скоро 80% от вземанията, това значи, че поне половината от провизиите за загуба всъщност са скрита, необложена печалба на банките.

Но натрупаният дълг застрашава хората, които са ипотекирали дома си и са заложили цялото си имущество, за да вземат заем.
Още от статията на „Сега"

„100 хил. лв. глоба за строителите на "Тракия", информира „Класа"
Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) е санкционирала изпълнителите на магистрала „Тракия" със 100 хил. лв., съобщиха за „Класа" от ведомството. Трасето се изгражда от обединение „Магистрали Трейс", фирма „Актор" и сдружение „Тракия 4". Санкциите са за установени нарушения при документиране на строителни работи. От началото на дейностите по проекта експерти от ДНСК са го проверили повече от 20 пъти, издадени са близо 20 наказателни постановления. Строежът като цяло се изпълнява в съответствие с одобрените проекти и изискванията към тях, е становището на ДНСК. Очаква се около 15 юни да има резултати от пробите, които бяха взети от лот 2 на „Тракия".

Близо 95% от проблемите на селищата около магистрала „Люлин" са решени, съобщи Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството, пред Дарик радио. По думите му останалите нередности ще бъдат отстранени до няколко дни. Строителният министър уточни, че собствениците на земи до трасето на аутобана трябва да представят документите си в пътната агенция, за да може турската фирма изпълнител да им изплати необходимите обезщетения.

Над 10 проверки е направила ДНСК на строителството на Дунав мост 2, но не са установени нарушения. Проверени са още около 150 крайпътни обекта и пътните връзки към тях по трасето на международен път Е-79. За 4 обекта от ДНСК е установено, че се ползват, без да са въведени в експлоатация по законов ред, и са издадени заповеди за забраната им. Има образувани административни производства за премахване на 10 съоръжения, като един строеж е премахнат доброволно.
Още от статията на „Класа"

„Предстоят персонални промени във фирмите към министерството", казва в интервю за „Дневник" Ивайло Московски, министър на транспорта
Как финансовият министър Симеон Дянков ви съобщи, че ставате министър?
- Извика ме на среща на 16 май. Разговорът ни беше на тема транспорта в България. В края ме попита дали съм склонен да поема по-големи отговорности в този ресор. Отговорих му, че съм готов. Думата "министър" не е била споменавана, нито коментирана.

Баща ви какво ви каза, след като ви избраха на поста? Много се спекулира с темата, че бил коалиционен партньор на БСП.
- Не съм се съветвал с баща си дали да стана министър. Не знам защо се спекулира с тази тема. Не мога да нося отговорност за това в коя партия членува. Гордея се с родителите си. Те са честни хора, не са били упреквани за нередни действия от тяхна страна. Подкрепиха ме, пожелаха ми успех. Притеснени са от отговорността, която поемам.

Когато премиерът Бойко Борисов ви каза, че ставате министър, поставихте ли конкретни условия, за да приемете поста?
- Не съм поставял условия. Казах, че ще разчитам на силна подкрепа от ресорния вицеприемиер и от премиера.

На първата си пресконференция като министър казахте, че предстоят кадрови промени в министерството. Ясни ли са вече те?
- Трябва да има още един заместник-министър, който да поеме сектор "Железници" - Български държавни железници (БДЖ) и Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Разговарял съм по този въпрос с вицепремиера Симеон Дянков. Уведомил съм и премиера. Имам подкрепата им. Сега е важното да намерим подходящия човек, защото за момента липсва.

Зам.-министърът на транспорта Камен Кичев за какво ще отговаря?
- Ще отговаря за въздушен, воден и автомобилен транспорт.

Ще има ли промени в дружествата, чийто принципал е министерството?
- Там, където анализът показва, че може и по-добре, ще има персонални промени в ръководствата на дружествата. Анализът се прави в момента. Финансовите резултати на дружествата са подобрени. Ще се гледа обаче и това как се усвояват средствата от еврофондовете. Анализът все още не е готов и затова не мога да посоча кого точно ще сменя. Не искам да се създава излишно напрежение.
Още от интервюто на „Дневник"