Петролният пазар преживя една „луда" седмица с резки движения и в двете посоки. Цените на суровия петрол на NYMEX се покачват бясно още от миналия петък, когато излезе новината за заловените 15 британски моряци в териториалните води на Иран. Инвеститорите веднага започнаха да се опасяват от възможен военен удар и прекъсване на доставките от 2.2 млн. барела дневно.

Във вторник цената успя да се закрепи малко под $64 за барел, като само за няколко минути след слуха за иранско нападение над американски кораб в Персийския залив, цената се изстреля с $5 на горе до $68 за барел. От Вашингтон веднага последва официално опровержение и цената на „черното злато" върна обратно в ниските нива.

Анализаторите коментираха, че им се е завило свят да гледат подскачащите цени на петрола на екраните си, като споделиха, че световните стокови пазари отдавна не са се намирали в толкова волатилен период.

Цената на петрола се определя от страшно много фактори, като се започне от метеорологичната обстановка и се стигне до повишеното търсене на суровината в Китай. В момента обаче всичко отстъпва първото място по значение на геополитическите рискове. Днес нищо не плаши повече инвеститорите от непредсказуемостта на политиката, многото заложени пари и дрънкането на оръжие.

ООН в момента е в обтегнати дипломатически отношения с Иран, след като му наложи нови финансови санкции заради нежеланието му да замрази ядрената си програма. Проблемът при изнервения пазар като този в момента, е че спекуланти и инвеститори реагират първосигнално на новините, а чак после задават въпроси. Никой не може да си позволи да се отнесе несериозно към случващото се в Близкия Изток.

На 28 март (сряда), американският лек петрол се покачи с $1.15 до $64.08 за барел. Цените на „черното злато" отбелязаха ръст от 26% от дъната си на 18 януари, като вече са на най-високите си нива за годината.

Анализаторите са на мнение, че този $15-$20 коридор, в който се движи цената е така наречената „рискова премия". През януари, основният фактор, с който инвеститорите трябваше да се съобразяват беше метеорологичното време, а сега Иран отново командва парада. Опасенията са, че ако сегашното напрежение ескалира във военен конфликт, един сериозен доставчик на петрол ще остане извън строя, а на пазара ще се получи недостиг на суровина.

Естествено както стана и преди, напрежението около Иран може постепенно да утихне. Ако това се случи, „рисковата премия" може да слезе до около $10 за барел, коментират днес петролни анализатори. Според тях, ако ситуацията с Иран позатихне, скоро можем да наблюдаваме плавни движения в по-тесния рейндж от $55 до $65 за барел. Едно е сигурно, световната икономика ще започне да намалява оборотите си на развитие при цена на суровината над $65 за барел.

Търсенето и предлагането също може да натисне цените надолу. Икономическа рецесия в Китай или в САЩ, може да допринесе до рязко намаляване на търсенето на петрол, което ще отнеме няколко долара от продажната цена на суровината. В момента и за двете държави има съвсем реален риск от забавяне на икономическото развитие, като от Китай съобщават, че са намерили петролно поле извън бреговете на страната с предполагаеми запаси от 2.2 млрд. барела.

Все пак трябва да знаем, какво най-лошо може да се случи от тук нататък. Двата най-непредпочитани сценария са: Първо, да възникне пълномащабна военна операция на американската армия в Иран, което на този етап не изглежда напълно реалистично, но трябва да се има едно на ум. Второто и по-вероятно е да се блокира протока Хормуз, през който минава петрола от Иран, Кувейт, Ирак и Саудитска Арабия. Това сумарно е около 20 млн. барела дневно, чиято доставка ако бъде нарушена, цената на суровината ще се изстреля далеч над $80 за барел в съвсем кратко бъдеще.   

Дори и да не се състои нито една от двете възможности, между войната и мира има едно сиво поле на несигурност, което също може да повлияе позитивно на цената на петрола.

Ако проблемите с Иран се разрешат като с магическа пръчка още утре, това в никакъв случай няма да успокои волатилността на пазара още на деня. В момента инвеститорите са толкова изнервени, че подскачат при всеки по-съществен слух. Според повечето анализатори обаче, кризата между Запада и Иран ще се разреши по дипломатичен път, тъй като едва ли някои иска да се замесва в една наистина мащабна операция като тази и то в момент, в който общественото доверие в западните държави е на минимум.