Научните изследвания позволяват да се направи извод, че творческата настройка позволява на човек по-дълго да запази здравето си. Фактори като липса на рутина, получаване на удоволствие от труда, възможност за постоянно учене и решаване на сложни проблеми помагат на човек да се чувства по-здрав, пише „Взгляд".
Ако на всичкото отгоре подобна дейност се и заплаща, здравето на човека става още по-добро. Данните от изследването са показали, че ежедневието на безработните дава по-малко простор за творчество по сравнение с живота на работещите хора на същата възраст, пол и образование.
Ефектът от творческата работа върху здравето се цени особено високо от авторите на изследването. Активните занимания с творческа дейност позволяват да се поддържа здравето в такова състояние, каквото е свойствено за по-млад човек - средно с 6.7 години по-млад. Освен това творчеството позволява да се компенсира липсата на средства - творческата работа оказва толкова благотворно въздействие, колкото 15 пъти повишение равнището на семейния доход.
Като творческа авторите на изследването определят работа с висок статус с определени мениджърски функции, изискваща анализ на голямо количество информация и вземане на нестандартни решения.
Този извод е направен въз основа проучване на живота на 2 500 американци в течение на няколко години. Подробно описание на изследването ще бъде публикувано в списанието Journal of Health and Social Behavior.
Неделчо Съботинов
на 20.12.2007 в 12:08:06 #2Ами намират се тук там някои учени в Америка, колкото да обират почти всички Нобелови награди. Нищо чак толкова особено нали
Ralchev
на 20.12.2007 в 11:50:54 #1Учени от Тексаския университет.... 1 - учени в америка?!?!?!?!? 2 - в тексас?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!