Големите търговци на дрехи във Великобритания са поставени под натиск заради "бързата мода" на фона на опасенията за въздействието й върху околната среда.

Актуалните кройки от модните колекции често са създадени, за да се използват само за няколко месеца, а увеличаването на покупките води до изхвърлянето на стотици тонове дрехи всяка година, пише Sky News.

Британските депутати също са загрижени за лошите условия на труд в фабриките за облекло, а парламентарната комисия за екологичен одит поиска от шефовете на 10 водещи британски марки да разкрият екологичната си документация.

Marks & Spencer, Primark, Next, Tesco, Asda и Sports Direct са сред търговците на дребно, които подлежат на задълбочена проверка, а някои от ръководителите им ще бъдат поканени да дадат показания на депутатите по-късно тази година.

"Начинът, по който проектираме, произвеждаме и изхвърляме дрехите си, има огромно въздействие върху нашата планета. Търговците на дребно на дрехи и обувки имат отговорността да сведат до минимум своя екологичен отпечатък и да гарантират, че работниците в техните вериги за доставка получават заплата. Искаме да чуем какво правят, за да направят индустрията по-устойчива", заяви председателят на комисията Мери Крейг.

Търговската асоциация British Retail Consortium вече уведоми депутатите, че до 90% от работниците в производството на облекло получават под минималната работна заплата, нямат трудови договори и са потърпевши от крайни и тиранични трудови практики.

Нови мерки за трудовите условия в текстилната индустрия се задават в ЕС

Нови мерки за трудовите условия в текстилната индустрия се задават в ЕС

Комисията по развитие излезе с нов доклад

Британската модна индустрия генерира 28 млрд. паунда годишно, като британците купуват 2 пъти повече дрехи отколкото преди десетилетие - повече от потребителите в други европейски държави.

Едно обикновено пране може да освободи 700 000 влакна в отпадъчните води и да допринесе за замърсяването на океаните, според изследване на Университета в Плимут.

Институтът по машиностроене изчисли, че световната модна индустрия е произвела повече емисии на въглероден диоксид, отколкото международните полети и морското корабоплаване, взети заедно през 2015 г.

"Фирмите за дрехи трябва да бъдат напълно честни за влиянието си върху околната среда. Прането на дрехи генерира хиляди тонове замърсяване с пластмасови микрофибри всяка година - голяма част от които завършват в нашите реки и устия, където могат да влязат в хранителната верига.

"Модната индустрия трябва да направи много повече, за да намали значителните щети, които причинява на нашата планета, а ако не го направи, правителството трябва да действа", призова аквитистът срещу замърсяването с пластмаса в екологичната мрежа "Приятели на Земята" Ема Прийстланд.