Ръководителят на държавната корпорация „Росатом" Сергей Кириенко каза пред руския телевизионен канал „Вести-24", че в атомния отрасъл циклите са много дълги. До 2020 година „Росатом" вече има подписани договори и преговорите, които се водят сега имат хоризонт на планиране от 2020 до 2035 г.

„Ако сега сключим договор за строителство на атомна електроцентрала, това означава, че 5 - 7 години ще са необходими за строителството, до 60-80 години централата ще работи и произвежда електричество, а после още 10 години ще извеждаме от експлоатация.

Тоест, получават се около 80 -100 години - толкова е средният жизнен цикъл в атомния отрасъл" - подчерта Сергей Кириенко. „Това е повече от един човешки живот и доста повече от всякакви политически ексцесии, които предизвикват толкова бурна реакция. Именно затова при „Росатом" с нито един от партньорите ни към момента не е възникнала каквато и да било промяна в условията на договорите".

Ръководителят на „Росатом" също така заяви, че в момента Корпорацията преживява не най-лесния период от взаимоотношенията си с Украйна, но няма никакво прекъсване в доставките на гориво. „Поредният ешелон със свежо гориво замина натам, ние сега прибрахме един ешелон с отработено гориво руско производство. Безопасността и надеждността на функционирането на обектите на атомната енергетика са абсолютен приоритет. Ние изпълняваме нашите задължения и по никакъв начин няма да ги променим или нарушим, ще ги изпълняваме безусловно" - заяви Сергей Кириенко.

Портфейлът от чуждестранни поръчки на „Росатом" към края на 2014 г. може да надмине 100 млрд. долара. „Росатом" е сключила договори за строителството на 22 блока, държавната корпорация води преговори и по други проекти. „Росатом" предлага проекти, които съответстват на повишените стандарти на безопасност, въведени в света след аварията на АЕЦ в Япония.

„Росатом" вече строи или разглежда предложения за строителство на АЕЦ в Китай, Турция, Иран, Виетнам, Бразилия, ЮАР, Великобритания, Бангладеш и други страни.