Има условия средната работна заплата в България да се увеличи, като се либерализират договорите между работодатели и работници, но в момента това не се случва.
Това каза в сутрешния блок на Радио „Фокус" икономическият анализатор Красен Станчев в коментар на данните на Националния статистически институт за намаляване на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на годината.

„Всяко едно възнаграждение се договаря между двете страни. Това, което се случва тази и миналата година е административен опит за налагане на по-високи възнаграждения по линия на увеличаване на осигурителните прагове и по линия на увеличаване на минималната работна заплата. Друга административна мярка е налагането на колективни трудови договори със заповед на министъра на труда и социалната политика", посочи икономистът.

По думите му тази политика е грешна и тя води увеличаване на безработицата. Красен Станчев поясни, че тази грешна политика се води не само през последните две години, а от много години насам.

Данните на НСИ показват, че безработицата се увеличава там, където няма работа за работодателите. Това, което може да се направи в такива случаи, е да се поддържа икономическа стабилност, добра перспектива и сигурност на средата за бизнеса, което тази година не случва, каза още Станчев.

Той допълни, че преработвателната промишленост е сферата, която сега създава работни места в България. Друго, което се вижда и е обяснимо с трудното състояние на фирмите и увеличаването на безработицата, е увеличаването на заетите в търговията. Това обикновено е областта, където най -лесно се започва бизнес. Това означава, че онези, които са останали без работа, търсят по някакъв начин препитание на собствена отговорност, посочи икономистът.

Данните за по-високи заплати в сектора на селското и горско стопанство от тези в обслужващата сфера, като хотелиерството и ресторантьорството, Красен Станчев обясни с ефекта от субсидиите в земеделието, които тази година се раздават по-добре, а в горското стопанство с търсенето на дървен материал от Гърция.