Европейският съюз е близо до финализиране на една от най-амбициозните си реформи след въвеждането на еврото - създаването на агенция и фонд, които да работят по закриването на проблемните банки

Финансовите министри от ЕС приеха подробен план за закриване на фалирали банки. Споразумението трябва да бъде одобрено и на срещата на европейските лидери в Брюксел по-късно днес, съобщава TV 7.

Следващата година предстоят и преговори с Европейския парламент по темата. Повече от пет години след началото на финансовата криза, Европа е близо до финализиране на една от най-амбициозните си реформи след въвеждането на еврото - създаването на агенция и фонд, които да работят по закриването на проблемните банки.

Фондът ще разполага с капитал от 55 млрд. евро, а новата агенция, която ще бъде под крилото на Европейската централна банка (ЕЦБ), ще работи в тясно сътрудничество с националните банки на страните членки на ЕС.

До споразумението се стигна рано тази сутрин след преговори, продължили близо 12 часа. След края на срещата, германският финансов Волфганг Шойбле коментира, че споразумението ще направи икономиката на блока по-малко уязвима.

Целта на проекта е да не се повтори сценарият, при който фалити на банки в страните от Ирландия до Кипър доведоха държавите си до ръба на банкрута. Въпреки постигнатото съгласие, между големите сили все още остават различия по някои основни проблеми. Един от тях е нежеланието на Германия за участието на 500 милиардния Европейски механизъм за стабилност в спасяването на проблемни банки. Франция се надява Берлин да отстъпи от позицията си.