Договорът, за който се споразумяха държавите членки, трябва да бъде съобразен с пакта за икономическо управление (т. нар. „шесторка") и да бъде подкрепен с незабавни мерки, насочени към справяне с краткосрочните предизвикателства пред еврозоната, обяви Европейският парламент в резолюция, гласувана днес. Депутатите изразиха и задоволство от факта, че много от предложенията направени от техните представители в обсъжданията са включени в новия договор, съобщава пресслужбата на Европейския парламент.

Документът отразяващ приоритетите на Парламента бе приет с 443 гласа за, 124 против и 75 въздържали се. Той бе гласуван след дебат за резултатите на неформалния Европейски съвет с председателите на Съвета и на Комисията Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу.

По време на обсъждането, най-често споменаваните призиви, от всички части на политическия спектър, бяха за действия за възстановяване на растежа и намаляване на безработицата.

Резолюцията заявява, че одобреният от държавните глави текст представлява значителен напредък спрямо по-ранните версии и че взема предвид настояването на депутатите за по-голям фокус върху растежа, паралелно с фискалните ограничения и за използването на нормалната система на ЕС навсякъде, където това е възможно. Резолюцията приветства и намаляването на риска за създаване на "Европа на две скорости" и увеличаването на ролята на Парламента, спрямо по-ранните версии.

Въпреки това, резолюцията подчертава, че постигането на споразумение в рамките на нормалното законодателство на ЕС щеше да е по-добър подход.
Резолюцията настоява икономическото възстановяване да включва и специфични мерки за насърчаване на солидарността, заетостта и растежа.

Първата мярка трябва да бъде спешното създаване на фонд за обратно изкупуване, базиран на предложенията на икономическите съветници на правителство на Германия. Следващите мерки трябва да са въвеждането на проектни облигации, спешната подготовка за въвеждане на стабилизационни облигации и въвеждането на Европейски данък върху финансовите транзакции.