Шест допълнителни анекса към договора за АЕЦ "Белене" са били подписани при управлението на ГЕРБ, въпреки че проектът е бил спрян. Това каза в студиото на "Денят започва" на БНТ министърът на икономиката Драгомир Стойнев.

Продължава проверката на договора за строителен надзор на "Белене", който по думите на Стойнев е за над 2 милиарда лева. Министърът обяви, че скоро ще стане ясно чии са подписите под допълнителните документи. Той успокои бизнеса, че евтина електроенергия ще има и за българското производство, а не само за износа.

"Важното е да има предвидимост. Първото нещо, което трябва да се случи, това е да се успокои системата, да има наистина една достъпна електроенергия за българските граждани и за българския бизнес, да има финансов поток в енергийната ни система и на база на това, когато вече има стабилност, да мислим за следващи стъпки. Аз съм задължен от Народното събрание да внеса доклад за енергетиката - какво е актуалното състояние. На база на този доклад, който ще бъде внесен в Народното събрание, е необходимо за съжаление отново да направим бъдеща стратегия. Казвам за съжаление, защото в България ние имаме може би около 260 стратегии. Тази стратегия наистина трябва да бъде различна, на база на актуалното състояние", коментира министър Стойнев.

Бизнесът е притеснен, защото смята, че цялата енергия от АЕЦ "Козлодуй" ще бъде изнесена, това няма да се случи. Българските граждани трябва да се възползват от евтината енергия, защото тя е строена с техните пари. Доста висока такса пренос има, което не позволява на българската енергетика да изнася електроенергия. Тук е 17 евро тази такса. Ако се приеме Законът за енергетиката таксата ще бъде свалена. Трябва да се помисли за дългосрочни договори за големите индустриалци, за да имат сигурност и независимост. Трябва първо да се успокои системата, да има достъпна електроенергия за гражданите и бизнеса, да има финансов поток в енергийната ни система и когато има стабилност, да мислим за следващите стъпки. Ще внеса доклад за енергетиката какво е актуалното състояние на системата, необходимо е да направим отново бъдеща стратегия на базата на този доклад. Така трябва да направим системата, че да не се получават бъдещи трусове, категоричен е Стойнев.

За договорите с двете американски централи, той каза, че първо трябва да се проведат разговори със самите инвеститори. Има достатъчно специалисти в ЕСО, БЕХ и НЕК защо е необходимо да се изхарчат 2 млн. лева на българския данъкоплатец, за да дойде някой и да каже какво да правим. Аз предпочитам диалога. Сядаме на масата и решаваме. Или заедно потъваме, или заедно изплуваме. Необходимо е всеки да направи крачка назад. Започнати са разговори. Трябва да намерим механизма така, че хем да се разплати държавата, хем да се намери тази рамка. Какво от това като се изхарчат тези 2 млн. лева, запита реторично Стойнев.