Минус 43 лева за мегаватчас - на такава цена можеше да купи ток от енергийната борса бизнесът у нас през уикенда, а тенденцията на ниски, нулеви или направо отрицателни цени продължи и в началото на новата седмица. Причина е голямото производство на ток от ВЕИ в определени часове на деня, но това няма бързо да свали цените на стоки и услуги, а освен това може да е и знак за дисбаланс в системата, разказва в свой материал БНТ.
"Когато има намалено търсене и по-голямо предлагане, съвсем нормално е цената на всяка стока в случая електрическата енергия да върви надолу. Това е моментната ситуация", коментира пред телевизията изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов.
В същото време, ситуация, в която производителите са готови да платят, за да бъде продадена електроенергията им, няма как да е добра за тях. Според търговците в дългосрочен план може да се стигне до отлив на инвеститори в сектора и липса на ток - а така евентуалното поевтиняване на стоките и услугите ще е временно.
Освен това, за бизнеса свръхниските цени не влизат веднага във фактурите, защото за тях се взема средноартиметичната стойност за по-голям период, отколкото са няколкото часа със силно слънце.
Изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев коментира, че голяма част от тази произведена енергия всъщност остава неупотребена, защото идва в часове, в които бизнесът не работи на най-висок капацитет. Дисбалансите могат да докарат санкции на България или спиране на мощности.
Тъй като инвеститорите избират най-лесния и бърз откъм възвръщаемост ВЕИ вариант - соларите, търговците призовават държавата да насърчава и другите типове мощности, които биха помогнали на системата да се справи в такива ситуации.