Ако не бъдат предприети проектни действия за адаптация в отделните сектори, целият икономически растеж на БВП през годините до 2050 г. ще бъде "изяден", поради неблагоприятни климатични явления.
Тази прогноза направи Боряна Каменова, директор на Дирекция "Политика по изменение на климата" в Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Тя представи и проекта "Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и План за действие".
Проектът е на обща стойност 3 175 853, 70 лв., финансиран от Европейския съюз по Оперативна програма "Добро управление". Той има за цел да очертае стратегическата рамка и приоритетни направления за адаптация към изменението на климата в периода до 2030 г., като идентифицира и потвърждава необходимостта от предприемането на конкретни действия за адаптация на национално и секторно развитие.
Освен това стратегията предвижда да развие най-високото възможно ниво на устойчивост на страната срещу изменението на климата чрез предприемането на всички необходими и изпълними мерки, които да гарантират здравето на хората, функционирането на икономическите сектори и др.
Тя изтъкна, че значителен дял от средствата по европейските фондове за дейности по климата и адаптация ще бъдат правилно разпределени. 25% от средствата ще бъдат използвани за дейности по климата, а за общата селско стопанска политика минимум 40%.
Средствата по европейските фондове се очаква да послужат за една основа при разработване на бъдещите оперативни програми. Каменова припомни, че за първи път е бил направен макроикономически анализ, с помощта на Световната банка, който да отрази въздействието на изменението на климата в макроикономическия аспект върху страната.
Основният извод от направения макроикономически анализ е, че ако не бъдат предприети действия за адаптация в отделните сектори, целият растеж на БВП през годините до 2050 г. ще бъде "изяден", поради неблагоприятни климатични явления.
Всички държавни институции имат отношение към дейностите по стратегията, защото изменението на климата е хоризонтален въпрос, посочи ръководителят на проекта.
В процеса по изграждането на проекта са участвали над 60 национални и международни експерти, български учени и експерти в отделните сектори. Стратегията се занимава с девет сектора, сред които са селско стопанство, биоразнообразие, гори, туризъм, води, енергетика, води, градска среда и здраве.
Той обаче не е насочен към промишлеността в страната. За всеки един от секторите е направен подробен анализ, като през годината документът многократно е бил консултиран в над 50 семинара и срещи.
Предстои междуведомствено съгласуване на проекта, след което той се очаква да бъде внесен в Министерския съвет за одобрение, обясни Каменова.
ce
на 28.11.2018 в 14:49:04 #1и предложението е да се генерира фейк бвп чрез борбата с промените