Резултатите от изборите в Европа този уикенд поразмътиха стопанската картина на Стария континент. Избирателите в Гърция и Франция се противопоставиха на икономията като единствена рецепта за справяне с финансовата криза.

Това ще увеличи натиска върху германския канцлер Ангела Меркел да разшири фокуса на антикризисните мерки - от борба за намаляване на дълговете към усилия за спасяване на еврозоната, коментира bTV.

Параноята от риска обзе инвеститорите

фондовите пазари са под натиск, а надеждите за нови мерки за затягане на коланите в Гърция и Франция отслабнаха сериозно. Еврото пък падна в Азия до най-ниското си равнище от три седмици - 1,3026 долара. Новите управляващи в двете страни вероятно ще се въздържат от ратифициране на европейските договорености за фискална дисциплина, ако те не бъдат придружени с мерки за подпомагане на растежа.
След изборите в Гърция двете основни партии, дясната „Нова демокрация" и социалистическата ПАСОК, нямат достатъчно депутати, за да сформират коалиционен кабинет и да продължат с ограничаването на разходите. Новоизбраният френски президент Франсоа Оланд смята за лична мисия да даде

"растежно измерение" на европейския проект

Германия и Франция, чиито общи усилия за справяне с кризата, започнала през 2009 г. в Гърция, дадоха начало на тандема, добил популярност като „Меркози". Сега двете водещи държави в ЕС нямат много време, за да преодолеят различията между Меркел и Оланд, или "МеркОланд".

Новият френски лидер призовава за политики, с които Меркел не е съгласна, включително по-високи данъци, повече държавни разходи и отлагане на усилията за овладяване на дефицита.

Не може да харчиш повече, отколкото получаваш... Всеки го знае

каза германският канцлер през април в Берлин. На фона на стагнацията на европейската икономика и рекордната безработица (почти 11% през март) обаче, обратната гледна точка набира инерция.
В потвърждение на промяната еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен каза преди дни, че ЕС трябва да покаже повече гъвкавост в прилагането на правилата на съюза за ограничаване на дефицита.

Фината настройка не е достатъчна за гърците

За по-голямата част от гръцкия електорат малките корекции в правилата няма да свършат работа. Предварителните резултати от вота показват, че коалиционните партньори от ляво и дясно, които прокараха в коалиция строгите икономии, сега няма да успеят да управляват отново заедно, защото не могат да съберат мнозинство в новия парламент.

За „спонсорите" на Гърция това е най-лошият сценарий. Инвеститорите очакват Оланд и Меркел да направят необходимото, за да съхранят доверието на пазарите. Според някои анализатори на германския канцлер няма да се наложи да прави големи компромиси, защото френският лидер и без това ще трябва да смекчи намеренията си заради слабата икономика на Франция.