Икономическите експерти от ФЕД са на мнение, че повишаващата се средна възраст на заетите американци, както и намаляващата работна седмица може да се отрази неблагоприятно на икономическото развитие на САЩ.

Имайки в предвид очакванията за по нисък приръст на населението и низходящия тренд за отработено време, който трайно се е настанил при формирането на работната седмица, можем да очакваме доста по-ниска производителност, което пък ще понижи икономическия ръст, коментира членът от борда на директорите към ФЕД Фредерик Мишкин.

Прогнози за по-нисък растеж на американската икономика ще означават, че ФЕД ще е по-търпелив при определяне на лихвеното си ниво и ще изчака да види как това ще се отрази на инфлацията. За момента ФЕД е на мнение, че инфлационният натиск не може толкова бързо да се намали, но все пак като запази нивото на лихвите от 5.25%, това неминуемо ще позволи постепенното ограничаване на цените.

Мишкин е заявил, че е важно американската централна банка да прави прогнозите си на възможно най-оптимистичния вариант за развитие на американската икономика. ФЕД също така трябва да изчисли и разликата между реалният ръст на икономиката и потенциалът й за развитие на този етап.

Това се налага, за да се прогнозира движението на инфлацията в бъдеще, а от там и да се направи по-ясна преценка в каква посока ще е следващото движение на лихвеното ниво.