Имайки в предвид очакванията за по нисък приръст на населението и низходящия тренд за отработено време, който трайно се е настанил при формирането на работната седмица, можем да очакваме доста по-ниска производителност, което пък ще понижи икономическия ръст, коментира членът от борда на директорите към ФЕД Фредерик Мишкин.
Прогнози за по-нисък растеж на американската икономика ще означават, че ФЕД ще е по-търпелив при определяне на лихвеното си ниво и ще изчака да види как това ще се отрази на инфлацията. За момента ФЕД е на мнение, че инфлационният натиск не може толкова бързо да се намали, но все пак като запази нивото на лихвите от 5.25%, това неминуемо ще позволи постепенното ограничаване на цените.
Мишкин е заявил, че е важно американската централна банка да прави прогнозите си на възможно най-оптимистичния вариант за развитие на американската икономика. ФЕД също така трябва да изчисли и разликата между реалният ръст на икономиката и потенциалът й за развитие на този етап.
Това се налага, за да се прогнозира движението на инфлацията в бъдеще, а от там и да се направи по-ясна преценка в каква посока ще е следващото движение на лихвеното ниво.
Неделчо Съботинов
на 25.05.2007 в 18:04:23 #2Мишкин е икономист и член на борда на директорите на ФЕД
4i4o-Skrudj
на 25.05.2007 в 14:35:33 #1Хубава статия но Мишкин не е президент...тц тц