Да бъде подобрена работата на българската администрация, препоръча директорът на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ.

Никълъс Айлет разговаря в Брюксел с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, предаде БНР.
Цветанов е в Брюксел за срещи в централата на НАТО, Европейската комисия и Европейския парламент. Очаква се присъединяването ни към Шенген да бъде централна тема в повечето от тях.

По време на посещението на Цветанов стана ясно че ЕС има политическата воля да допусне България и Румъния в Шенгенското пространство.

За да се предпазят финансовите интереси на ЕС от измами и корупция, са необходими организационни и законови мерки, които да дадат възможност на администрацията и съдебните органи в България успешно да предотвратяват, възпират, разследват и наказват всички случаи на измами и корупция, заяви генералният директор на ОЛАФ Никълъс Айлет и подчерта:

"Конкретно, ефективността на съдебната система остава проблем в България. Тя трябва да е независима, но и да върши работата си. Вярвам, че българските власти в близко взаимодействие с ОЛАФ ще продължат да надграждат върху вече постигнатия напредък в това отношение".

Другата област, в която според Никълъс Айлет, трябва да се направи повече, е ефективността на администрацията у нас като цяло, защото, по думите му, когато има администрация, която функционира добре, при по-високи стандарти и по-добра координация между отделните й звена, измамите и корупцията намаляват. Генералният директор на ОЛАФ каза още, че е много доволен от постигнатия в последно време сериозен напредък в сътрудничеството с българските власти. Двамата с министър Цветан Цветанов са се разбрали да продължат да работят в тази посока.

Що се отнася до факта, че България е страната, където ОЛАФ разследва най-много случаи на злоупотреби с европейски средства, Никълъс Айлет каза: "Заключението, което аз правя от това е, че ОЛАФ и българските власти работят много добре заедно. Това показва, че вашето правителство е твърдо решено да се справи с проблемите и че ние работим заедно с него в тази посока. Бих бил много по-притеснен, ако нямахме разследвания в България".

Европейската комисия не обвързва приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство с проблемите на роми от двете страни във Франция. това обяви междувременно говорителят на Европейската комисия Микеле Черконе, цитиран от БТА.
За приемането има процедура, която изисква изпълнение на ред технически критерии. След това Съветът на Европейския съюз на вътрешните министри решава как са изпълнени тези критерии като въвеждане на биометрични данни, охрана на границите, борба с организираната престъпност. На тази основа Съветът решава с единодушие дали страни кандидатки могат да бъдат приети в Шенгенското пространство, обясни Черконе.