През втория ден от официалното си посещение в Китай премиерът Сергей Станишев разговаря с председателя на Общокитайското събрание на народните представители У Бангуо, съобщи правителствения пресцентър.

Визитата на българския министър-председател е най-яркото доказателство за възходящата тенденция в развитието на двустранния политически диалог и е нов етап в развитието на отношенията между България и Китай, каза домакинът, като поздрави своя гост с постигнатите от страната ни успехи в икономическата и социалната област. Той подчерта, че след 1 януари 2007 г. двете държави ще имат още един стимул за динамизиране на своите отношения.

Премиерът Сергей Станишев открои важността на подписаните двустранни документи и изрази увереност, че те ще стимулират по-нататъшното развитие на българо-китайските отношения. Като бъдещ член на ЕС България ще остане добър приятел на Китай и ще работи активно за реализацията на стратегическото партньорство, каза той. Специално бе подчертано, че трябва да се засили сътрудничеството в областта на инвестициите и да се направи необходимото за преструктурирането на търговския баланс. България става все по-атрактивно място за инвестиции и врата за пазар с 500 млн. население след влизането ни в ЕС, обобщи премиерът Сергей Станишев.

„България на прага на Европейския съюз" бе темата на лекцията, която премиерът Сергей Станишев изнесе по-рано през деня пред студентите от Академията за външни отношения към китайското Министерство на външните работи.

Пред бъдещите дипломати той представи историята и ценностната същност на най-успешния проект на века - Европейския съюз. Била е необходима много смелост и мъдрост на идейните бащи на съюза, прозрели историческия шанс за континента след Втората световна война да живее в съгласие и да решава по пътя на преговорите и на базата на консенсус по всички спорни въпроси.

Това е подход, който и до днес е решаващ за преодоляването на предизвикателствата и в условията на днешната глобализация не само за ЕС, каза премиерът. Той очерта пред аудиторията специфичния и нелек път, който измина България, за да достигне до датата 1 януари 2007 г. Ние сме горди, че постигнахме членство в ЕС и в НАТО сами и по наше убеждение - на политическата класа и на хората, защото вярваме, че тези цели ще направят България по-просперираща и стабилна държава, в която хората ще живеят по-добре, подчерта премиерът.