Пълноценното участие на жените в икономиката и нива на образованост и заетост на жените, които да се доближат до тези на мъжете в някои страни, би дало тласък на световната икономика. Постигането на тази цел може да добави около 20 трилиона долара към глобалната икономика до 2050 г., пише Bloomberg.

Според проучването намаляването на различията между половете на пазара на труда е от решаващо значение за глобалния ръст. 58,4% от жените в световен мащаб на възраст между 25 и 64 години работят в сравнение с 92,1% от мъжете. Докладът изследва 36 развити и нововъзникващи икономики.

По време на пандемията нараства и броят на жените в САЩ, напуснали работа на фона блокиранията и затворените училища. Около 1,4 милиона майки са останали извън работната сила през януари според официални данни. В същото време докладът сочи, че участието на жени в зряла възраст на пазара на труда леко се е подобрило през февруари, въпреки че все още остава под от нивата от преди пандемията.

Индия има най-нисък процент на участие на жените на пазара на труда сред анализираните държави в доклада. Ако тази разлика се стопи брутния вътрешен продукт на страната може да нарасне с 30% до 2050 г.