Ако антикризисните марки се изпълняват така, както са договорени консенсусно от тристранния съвет, би следвало да има значителен напредък по отношение разплащането на задълженията на държавата към бизнеса. Но вече сме свидетели, че има отклонение от договореното. Това каза в предаването "Нещо повече" на БНР снощи председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов. Той уточни, че се чуват различни варианти за непълно изплащане на средствата по обществени поръчки.

Да припомним, че в договорените от социалните пратньори на правителството антикризисни мерки, беше записано, че пратилеството ще се издължи към бизнеса без допълнителни условия. Преди няколко дни обаче финансовият министър обяви, че която компания си поиска по-рано заработените пари, ще тряабва да се съгласи да й удържат 7%. Това си е на практика скрит данък.

На свой ред Цветан Симеонов припомни, че е договорено плащанията да се извършат в първите 6 месеца на тази година, а вече се чува, че срокът се удължавал с още една година. "Не ги приемаме тези намерения, защото те поставят под въпрос всички останали договорени мерки", подечрат председателят на БТПП. Той допълни, че обвиненията към правителството, че работодателите и синдикатите са написали мерките са смешни: "Няма по-добро благо в условията на криза от социалния мир."

Симеонов допълни, че предстои всяка една от тези мерки да бъде свързана с изписването на ясни срокове и отговорности. Защото всяка от страните в тристранния диалог вече е направила своите компромиси и всички страни биха желали тези мерки да бъдат изпълнени както трябва.

По повод идеята да се промени схемата за изплащането на болничните, Симеонов каза, че предлагането на тази мярка ще ограничи симулантите, но че все пак основната част от хората, ползващи тези средства са реално болни. Това са обезщетения за хора, които не се разболяват по собствено желание и тези обезщетения трябва да се дават.

Председателят на БТПП допълни, че трябва да се установи строг контрол на издаването на болнични листове и това да се прави с участието на тези, които плащат - синдикатите, данъкоплатците  и  работодателите.

По отношение предложението за взимане на целия останал платен отпуск от минали години до края на тази година, то може да се изпълни, но това трябва да става диференцирано. Цветан Симеонов каза, че за работодателите са най-важни фирмите, които работят качествено и в условията на криза са планирали мерки в самите предприятия, а те без работници няма да могат да се осъществят.