Повечето европейски граждани смятат, че евроинтеграцията е отслабила икономиките им. Това показва проучване на института „Пю", цитирано от „Файненшъл Таймс". Резултатите от изследването са в ярък контраст с желанието на европейските лидери за повече интеграция за справяне с дълговата криза.

Според проучването обществото е по-критично настроено към членството в ЕС и общата валута и е остро против даването на повече правомощия на Брюксел.

Изследването е проведено сред 8000 европейци в осем страни - Франция, Германия, Испания, Италия, Гърция, Полша, Великобритания и Чехия. Според авторите му то показва „мащабна криза на доверието" в институционалните и идеологическите основи на европейския проект, информира Портал Европа.

Ясно се отчитат и разделения по национален принцип - гърците почти единодушно отхвърлят интеграцията и са рязко критични към европейските институции и се самоопределят като най-здраво работещите в ЕС. За разлика от тях германците са много по-положително настроени и подкрепят интеграцията.

В същото време над половината от анкетираните в Испания, Гърция, Германия, Франция и Полша са против европейския надзор върху националните бюджети и опитите за засилване на фискалния пакт.

Едва 34% от живеещите в еврозоната смятат, че общата валута е „добро нещо", а повечето жители на Италия и Франция смятат, че еврото се е отразило отрицателно на страните им. В същото време много малка е подкрепата за отказ от еврото и връщане към националните валути.

Европейската централна банка е обект на най-много критики, като четири пети от анкетираните не одобряват действията й.

Ангела Меркел пък остава европейският политик с най-високо одобрение с изключение на Гърция, където рейтингът й е едва 4%.