Опозицията от БСП, ДПС и Атака бойкотира днешното заседание на икономическата комисия в НС.

В 14.15 часа председателят на комисията Мартин Димитров обяви, че няма кворум заради липсата на депутатите от опозицията и даде още 15 минути бонус те да дойдат на днешното заседание, което се очертаваше да бъде изключително натоварено.
Трябваше да се обсъди искането на ГЕРБ за възлагане на Сметната палата да извърши одит на Топлофикация-София и на Министерството на икономиката. Освен това трябваше да се обсъди и президентското вето върху Закона за насърчаване на инвестициите.

Не на последно място в днешния дневен ред беше и второто четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, с който се изважда ВМЗ-Сопот от забранителния списък за приватизация.
Въпреки това Мартин Димитров насрочи извънредно заседание на икономическата комисия за утре от 14.00 часа. Не е ясно обаче дали и утре опозицията няма да бойкотира заседанието.

Днес за малко през комисията минаха социалистите Петър Димитров и Петър Курумбашев, но не останаха за регистрацията.
Не всички депутати и от ГЕРБ - членове на комисията, присъстваха на заседанието.
Според Диан Червенкондев това е бягане от политическа отговорност. Неговото притеснение е основно за провалената точка за ВМЗ Сопот.
Ние трябва да предприемем като законодатели съответните промени, а Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, както и МИЕТ да направят едни добри критерии за нова приватизационна процедура, изтъкна депутатът от ГЕРБ.
Така не може да продължава, не може да се продължава тази агония и да се бяга от отговорност
, подчерта той.

Мартин Димитров пък отправи специален призив към депутатите от БСП, ДПС и Атака, които са членове на комисията утре официално да дойдат на заседанието. Ако пък не желаят, то поне да отговорят на въпроса - защо спират одита върху Топлофикация-София. Те дължат този отговор на обществото, изтъкна синият депутат
Той коментира, че в икономическата комисия на НС са постъпили изключително много оплаквания от софиянци за надутите им сметки за парно и припомни, че от парното са обяснили, че повишението е средно около 21%. Сметките на потребителите обаче показват друго.

Валери Димитров, шеф на Сметната палата поясни, че за първи път ще се прави одит на Топлофикация-София. При стария закон за Сметната палата ние не можехме да одитираме дружества с държавно и общинско участие, обясни той.

Вече две години одитираме такива дружества, каза Валери Димитров. Според него няма нищо необичайно в одита на столичното парно. Особено важно е да се проверят отношенията на Топлофикация с нейните клиенти, както и отношенията на Топлофикация с фирмите за дялово разпределение, както и отношенията на тези фирми с клиентите, коментира шефът на одитния орган.

Валери Димитров подчерта, че контролни функции върху столичното парно имат ДКЕВР, както и ресорният министър на икономиката. Затова и той предлага Сметната палата да провери и как регулаторният орган и министърът са осъществявали контрол върху Топлофикация.

Шефът на парното Стоян Цветанов посочи, че се радва, че промените в закона за Сметната палата позволява да се направи одит на дружеството и когато той поел поста на 22 декември 2010 много искал такава проверка да бъде направена. Изключително адмирирам това влизане на Сметната палата в Топлофикация-София, подчерта Стоян Цветанов.

Той дори настоя проверката на дружеството да е по-дълъг от 1 януари 2007 до 31 декември 2012. Така според него по-ясно ще се направи сравнение за управлението на дружеството в различните периоди. Нека да видим как през 2007-2010 бяха натрупани почти половин милиард лева задължения и да видим какво се случва в последните 2 години, настоя Цветанов.

Нямам никакви притеснения от влизане на Сметната палата в Топлофикация, изтъкна шефът на столичното парно.