С изказването си по bTV, че икономиката е заспала по времето на правителството на ОДС, премиерът Бойко Борисов отново разбуни духовете и предизвика ответна реакция от Синята коалиция. И Мартин Димитров, и представители на ДСБ не приеха негативната оценка за дейността на правителството на ОДС (1998-2001 г.).

В сутрешния блок на bTV Борисов обясни, защо"икономиката заспива": "Зщото трябва да се затворят шестте реактора на ТЕЦ "Варна" заради глупавата политика, която е приложена от страната на правителството на СДС." Думите на премиерабяхав отговор на критичните думи на лидера на ДСБ Иван Костов от миналата седмица за състоянието на икономиката в момента.

"Аз много повече от тях мога да им обясня за безобразията, които са правили", каза Борисов и продължи по адрес на Костов: "Действително той е човек, който знае коя част от икономиката заспива и то именно вследствие на политиката, която са водили те, когато са управлявали".

По думите на премиера не може, когато съседните на страната ни държави правят терминали за контейнери на пристанищата си и печелят много пари, "ти да вземеш пари от японската банка, чиито кредити в момента връщаме ние, и да правиш пристанище за насипни товари за завод, какъвто е "Кремиковци".

Пръв поде атаката срещу Борисов Радан Кънев от ДСБ, който на пресконференция каза, че с изказването на премиера управляващите се включват в поредицата правителства, които отказват да продължат реформите, отричат направените реформи и потвърждават тяхното 10-годишно спиране.

Да разбирам ли, че щом е заспала по времето на кабинета "Костов", икономиката е била жива и будна по времето на Жан Виденов, попита Кънев. Кънев допълни, че ако е така, явно това заспиване не е лошо.

"Премиерът Бойко Борисов трябва да признае, че най-успешното управление в криза е на ОДС. Не смятам, че премиерът трябва да прави подобни изводи, защото той сам съзнава, че не са честни и не са коректни", каза лидерът на СДС Мартин Димитров след заседание на Националния изпълнителен съвет на партията. "Разбирам, че му е трудно в момента да управлява в криза, но този тон е контрапродуктивен", добави лидерът на СДС.

От синята партия отново предложиха в България да бъде въведен фискален борд чрез промени в Закона за устройството на държавния бюджет и в конституцията. СДС вече са подготвили предложение за промяна на Закона за устройството на държавния бюджет, с която предлагат въвеждането на правила за фискална стабилност, съобщи Мартин Димитров.

От 2013 г. бюджетът на консолидирана база трябва да бъде балансиран или с излишък, искат от СДС. По изключение в ситуация на криза или природно бедствие с 2/3 от гласовете на всички народни представители може да се допусне дефицит до три процента, е записано в предложените промени.

Подобен фискален борд наскоро въведе Германия и първият положителен ефект от него е намаляването на лихвените проценти, уточни Димитров. Друг положителен ефект, според него, е увеличаването на чуждестранните инвестиции, а като косвен ефект ще е нарастването на БВП.

От ДСБ заявиха още, че са против увеличаването на ДДС върху туристическите пакети, на акциза върху горивата и удължаването на амортизационните срокове. Тези намерения в условията на криза ще увеличат "сивия" сектор в туризма и ще влошат условията за инвестиции във високите технологии, в малкия и начинаещ бизнес и ще увеличат инфлацията поради оскъпяване на горивата, смятат от партията.

Според ДСБ увеличаването на постъпленията в бюджета трябва да се търси чрез повишаване събираемостта на дълговете към държавата и развитие на усилията на правителството в това отношение от последните месеци.

ДСБ е против увеличаване на данъците, докато България е в условията на криза. От партията изразиха опасение, че увеличаването на облагането винаги забавя икономиката и тласка предприемачите в "сивия" сектор. ДСБ са и против увеличаване на минималните осигурителни прагове. Трябва да се насърчават повече хора да се осигуряват на реалните си доходи, а не да се наказват работливите, коментира Радан Кънев.