През миналата година производството на мляко е намаляло спрямо 2011 година. Тенденцията е е особено показателна при козето и биволското мляко. По-слабо изразена е при производството на краве и овче мляко. Сривът се дължи на продължаващото намаление в броя на животните, което от своя страна е вследствие на лошите бизнес условия, се посочва в анализ на земеделското министерство, информира farmer.bg.

Добивът на краве мляко съставлява 88% от общото производство на суровината за млечната индустрия. С 20 000 са по-малко кравите през 2012 г., а дори и след увеличаването на средната им млечност стойностите са най-ниски в ЕС.

Явно удължаването на срока за дерогация на фермите е принудил само 100 ферми да покрият изискванията. Броят на преминалите ферми към І-ва група до 1 октомври 2013 г. достига до 3 176, в които се отглеждат 139 075 крави. Фермите от ІІ-ра група не са спазили сроковете - те са 442 броя, с 8 457 крави. Ясно е, че проблемът не може толкова лесно да се реши.

672 818 хил. литра сурово мляко, предназначено за директни продажби, собствена консумация и друга употреба, остават без ясно потребление. Ако млякото се използва за консумация, то следва, че всеки българин, включително и жителите на големите градове, консумира по 75 л мляко на година директно от фермите.

Ако изключим хората от градовете излиза, че на село всеки пие по 2-3 л мляко на ден. Предположенията звучат твърде нереалистично. Има още една възможност - млякото да се влива в сивата икономика, което би довело до загуби от няколко милиарда лева. В отчетите за производство на млечни продукти обаче няма нищо нередно - количествата произведено мляко съвпадат с количествата, приети от мандрите.

Обезпокояващ е процентът на вносни продукти, който достига 20 на сто от родното производство на мляко. С 6,6% през 2012 г. спрямо предходната е по-малко вносът от ЕС т.е. от страни като Германия, Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Гърция. За сметка на това доставките от други страни (Нова Зеландия, Хърватия, Сърбия) се увеличават цели девет пъти, сочи анализ на Министерството на земеделието и храните.