Европейската комисия днес призова за по-координиран европейски подход при създаването и реформирането на схемите за подпомагане на възобновяемите енергийни източници, както и за увеличаване на търговията с енергия от възобновяеми източници между държавите-членки, съобщават от прес службата на Европейската комисия.

Освен това инвеститорите се нуждаят от правна сигурност и затова от решаващо значение е да започне обсъждането на бъдещи действия и изграждането на солидна правна рамка за периода след 2020 година.

Европейският съюз си е поставил амбициозната цел да постигне дял от 20% на енергията от възобновяеми източници до 2020 г. Тази цел може да бъде постигната по рентабилен начин. Последното е възможно само ако всички действащи в момента политики се прилагат във всички държави членки и ако се постигне сближаване на схемите за подпомагане.

„Трябва да продължим да развиваме енергията от възобновяеми източници и да насърчаваме новаторските решения, - обясни еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. - Трябва да направим това по рентабилен начин. Това означава: производство на вятърна и слънчева енергия там, където е икономически изгодно, и търговия с нея в рамките на Европа - така, както правим и с други продукти и услуги."

В днешно съобщение на ЕК са посочени четири основни области, в които трябва да съсредоточим усилията си до 2020 г., за да постигнем по рентабилен начин целите, които сме си поставили в областта на енергията от възобновяеми източници:

1. Енергиен пазар: необходими са завършване на изграждането на вътрешния енергиен пазар, както и пазарни стимули за инвестициите в производство на електроенергия, за да се създаде възможност за плавно интегриране на възобновяемите енергийни източници на пазара.

2. Схеми за подпомагане: Комисията подпомага схеми, с които се насърчава намаляването на разходите и се избягва свръхкомпенсирането. ЕК призовава също така за последователност в схемите за подпомагане между държавите членки с оглед избягване на ненужните пречки.

3. Механизми за сътрудничество: ЕК насърчава по-широкото използване на механизмите за сътрудничество, които се съдържат в директивата за възобновяемите енергийни източници. Механизмите за сътрудничество дават възможност на държавите членки да постигнат националните си обвързващи цели, като търгуват помежду си с енергия от възобновяеми източници. Това означава, че една държава членка купува например вятърна или слънчева енергия от друга държава членка или от трета държава извън ЕС. Това за нея може да се окаже по-евтино, отколкото самата тя да произвежда такава енергия.

4. Енергийно сътрудничество в Средиземноморския регион: Комисията предлага подобрения в регулаторната рамка и подчертава, че един интегриран регионален пазар в Магреб би улеснил притока на широкомащабни инвестиции в този регион и би дал възможност за европейски внос на електроенергия от възобновяеми източници.
Ако не се въведе подходяща правна рамка, която да даде сигурност на инвеститорите, след 2020 г. ще започне спад на растежа при енергията от възобновяеми източници. Тази рамка трябва да стимулира повече иновации и да води до намаляване на разходите, за да превърне възобновяемите енергийни източници в обещаващ отрасъл, който да привлича инвестиции за постигане на растеж. В тази връзка, ЕК предлага започване на процес на изготвяне на бъдещите варианти за политика и основните етапи за 2030 г.

Разглеждат се три варианта, освен продължаването на обичайната практика:

• Нови цели за емисиите на парникови газове (ЕПГ), но без посочване на цели за енергията от възобновяеми източници. Схемата за търговия с емисии (СТЕ) ще бъде основният инструмент за намаляване на емисиите на CO2.
• Три национални цели: енергия от възобновяеми източници, енергийна ефективност и ЕПГ.
• Цели общо за ЕС: цели, свързани с енергия от възобновяеми източници, енергийна ефективност и ЕПГ.

Комисията подчертава, че е от решаващо значение възможно най-скоро да бъдат идентифицирани основните етапи до 2030 г. Те следва да дават възможност на производителите на енергия от възобновяеми източници да бъдат все по-конкурентни на европейския енергиен пазар.
Пазарът до този момент
Директивата за енергията от възобновяеми източници, приета през 2009 г., определя обвързващи цели за енергията от възобновяеми източници и е насочена към постигане на 20% дял на този вид енергия в общия енергиен микс на ЕС до 2020 г. Всяка държава членка трябва да изпълни индивидуалните си цели за общия дял на енергията от възобновяеми източници в енергопотреблението. Първоначалният растеж в областта на енергията от възобновяеми източници, дължащ се на тази рамка, е обещаващ.

Единният енергиен пазар е в процес на изграждане и растежът в областта на енергията от възобновяеми източници прави това изграждане още по-неотложно. Честна конкуренция за енергията от възобновяеми източници може да съществува единствено на открити пазари.

За постигане на целите за 2020 г., държавите членки трябва да прилагат националните си планове за действие и да увеличат значително финансирането на енергията от възобновяеми източници. Годишните капиталови инвестиции трябва в кратък срок да бъдат удвоени до 70 млрд. евро. Тези инвестиции следва да бъдат предимно от частния сектор.

Липсата на сигурност относно насоките на бъдещата политика след 2020 г. пречи на този процес.