Цените на петрола напоследък се повишават заради геополитическото напрежение и високата инфлация, коментират енергийни експерти пред агенция "Прайм". Има и други причини: рисковете от сериозни "затваряния" намаляха и това дава на участниците на пазара известна увереност за бъдещето. Обаче потенциалът за ръст на цените изглежда се изчерпва с това.
Цената на петрол Brent вчера надхвърли 88 долара за барел за първи път от 14 октомври 2014 година. Само за последния месец той поскъпна с около 19%. WTI също става по-скъп и вече струва над $85 за барел.
Какво направлява цените на петрола
Случаите на заразяване с щама "Омикрон" достигнаха своя връх в редица държави и вече намаляват в много страни и отделни щати в САЩ, без да има значително увеличение на смъртните случаи.
"По този начин участниците на пазара започват да предвиждат и варианти за почти пълно възстановяване на глобалното търсене на петрол до края на годината", каза Роналд Смит, старши анализатор в BCS Global Markets.
Рискът от въвеждане на сериозни "затваряния" поради "Омикрон" е намалял. Самият щам очевидно е по-малко опасен от "Делта", което "зарежда" участниците на пазара с предпазлив оптимизъм, признава Дмитрий Маринченко, ръководител на групата за природни ресурси и суровини във Fitch.
Петролът поскъпва на фона на планираното движение на страните членки на ОПЕК+ по "пътната карта", въпреки факта, че в крайна сметка такъв сценарий включва постигане на устойчив излишък на физическия пазар, казва Дмитрий Александров, ръководител на Отдела за аналитични изследвания в инвестиционната компания "Универ Капитал". Причината за това е комбинация от постепенно подобряващи се икономически очаквания в Германия и САЩ, както и оставащата на високо ниво инфлация, която исторически способства за "бичи" настроения при петрола.
Данните за инфлацията в САЩ за декември 2021 г. са дори по-лоши от очакваното. Цените на петрола са движени до голяма степен от инфлационните очаквания в миналото, така че бързо нарастващите темпове на инфлация в САЩ са поне отчасти отговорни за покачването на котировките на петрола.
Колко ще продължи растежът на цените на петрола
Практиката показва, че продължителността на периода на покачване на цените, което е предизвикано от геополитически обостряния, е непредвидима. С отслабването на напрежението пазарът отново ще се съсредоточи върху фундаменталните показатели. "Ако това се случи през текущото тримесечие, динамиката на заболеваемостта и мерките за борба с нея в Китай след Зимните олимпийски игри (тоест от 21 февруари) отново ще излязат на преден план", прогнозира финансов експерт.
А според Александров, сега котировките на петрола са достигнали "важно техническо ниво" и ще бъде трудно да се преодолее "летвата" от $88-90 за барел Brent.
Потенциалът за растеж на цените може би вече е изчерпан, има достатъчно свободен капацитет на пазара, за да отговори на нарастващото търсене, поне в близко бъдеще.
"Засега изхождаме от факта, че тази година средно цените на петрола ще се задържат на нивото от миналата година - около 70 долара за барел", отбелязва от своя страна Маринченко.