Единственият начин да се спаси еврото и да се извади Европа от финансовата криза, като същевременно се запази жизненият стандарт на хората, е по-интегриран съюз. Това казва известният френски икономист Жак Атали в интервю за EurActiv.

"Европа щеше да е първа икономическа сила в света, ако беше обединена, тя щеше да е победителят от глобализацията, намирайки се на кръстопътя на търговските пътища и мрежи на познанието", казва бившият съветник на покойния френски президент Франсоа Митеран.

Той също така призовава за структурни реформи, които да стимулират икономиката по справедлив и съществен начин.

Жизненият стандарт ще намалее без по-голяма европейска интеграция, казва още Атали, който беше първият президент на Европейската банка за възстановяване и развитие и беше избран от президента Никола Саркози да оглави комисия за икономически растеж.

"Кризата ни кара да разберем, че ние в действителност спешно се нуждаем от повече Европа", отбелязва Атали и допълва, че Европа не може да разчита на инжектирането от Европейската централна банка на милиарда евро в икономиката, както тя правеше от декември до февруари. Подобни краткосрочни мерки може временно да разрешат проблема с ликвидностите, но не водят до структурни промени, изтъква той.

Лидерите все още не са научили уроците от кризата, но скоро ще бъдат принудени да мислят по различен начин, смята Атали. Той изтъква факта, че днешните решения се вземат чрез междуправителствен процес, което превръща всеки опит за по-голяма интеграция в заложник на разделящи преговори. Във време, когато Европа се нуждае от дългосрочна визия, това вече не е жизнеспособно, казва Атали.

"Не можем да очакваме от толкова драматизиран начин на управление да излезе някаква дългосрочна визия и последователен план за реформи. Изпълнителният орган на ЕС (Европейската комисия) трябва да има демократичната легитимност да извърши реформи с ефективност и гъвкавост. Парламентът пък се нуждае, разбира се, от съответните правомощия за контрол", отбелязва Атали.

Той обедини усилията си с други "федералисти" и лансира кампания и манифест под името Еврофедерация с искане за повече солидарност и единство. "Убеден съм, че всяко голямо развитие на европейските договори ще дойде от народа", обяснява той, имайки предвид главно Европейската гражданска инициатива, която дава възможност на европейските граждани да участват пряко в създаването на законодателство на ЕС.

Жак Атали смята, че хората могат да получат доверие и да започнат процес отдолу-нагоре, за да напишат следващите стъпки в европейската конструкция, ако след президентските избори във Франция бъде въведена нова стратегия, основана върху дневен ред, съсредоточен върху растежа. "Намираме се в момент, когато федералният скок е осъществим", убеден е икономистът.

Независимо кой спечели предстоящите президентски избори във Франция или тези в Германия през 2013 г., европейското институционално устройство трябва да се развие и по-малките държави членки на ЕС да имат важна роля в този процес, счита икономистът.

"Ще имаме избор между това да отстъпим суверенитета си на нерегулирани пазари или да го засилим чрез демократично изграждане, бюджетни и социални институции", изтъква той. Визията на Атали за по-добро управление на Европа се основава на превръщането на Съвета на министрите в Сенат, горната камара, който заедно с евродепутатите, долната камара, ще формира Парламента на ЕС. Едната камара ще представлява държавите, а другата - гражданите в тяхното разнообразие.

"След това изпълнителната власт, избрана въз основа на програма, представена на гражданите, ще има за задача да приложи определена политика", подчертава Атали. Страните трябва да рационализират разходите си и Европа трябва да използва проектни облигации, за да финансира нови продуктивни проекти. Новите инвестиции в стратегически сектори като енергетика, телекомуникации и иновативни индустрии са от жизнено важно значение за стимулиране на растежа, допълва експертът.

"За момента ние имаме най-голямото население, което като цяло има високо ниво на образование, по-голямата част от него е в добро здраве, може да се възползва от ефективна инфраструктура и наследи богата история и устойчиви ценности. Европа все още може да бъде центърът на творческата сила, познанието и иновациите", категоричен е Атали.