Живеем в един свят на "балони", които се надуват във финансовата система непрекъснато. Само техният мащаб и темпове на растеж се различават и, разбира се, информационният фон, който придружава цялата тази дейност. 

Финансовите пазари все повече приличат на балони, но най-любопитният "балон" не са акции, не са някакви други финансови активи, а централната банка на една от най-уважаваните държави. 

Технологичният "балон" се надува от много години, но през март имаше събития, които изплашиха инвеститорите. Това бе разобличаването на Facebook и някои други събития в сектора. Човек може да си припомни ситуацията с Тесла, чието финансово положение поражда много въпроси. 

Като цяло, технологичните акции загубиха значителен дял от капитализацията се през изминалия месец. 

Друг "балон", достатъчно млад, но също много активен , са крипто валутите. Всъщност той започна да се надува истински през миналата година, но затова пък с какъв шум и с какъв размах. Тази година обаче тенденцията се обърна, цената на основната дигитална валута - биткойна, падна с около 65-75%. Можем да кажем, че "балонът" вече се е спукал, въпреки че може би ще има още една вълна на надуване. Но засега котировките падат бързо.

Между другото, тази година почти всички фондови активи не се чувстват много добре, дори акциите на най-популярните и големите в ИТ сектора т.нар. FANG (Facebook, Amazon, Netflix и Google) стават по-евтини.

Снимка 348829

Източник: zerohedge.com

Но всичко това е дреболия в сравнение с главния "балон" във световната финансова система в момента - Националната банка на Швейцария. Докато останалите "балончета" полека издишат, той продължава да се увеличава, коментира zerohedge.com. 

Швейцарската централна банка спечели 32 пъти повече пари от 85-те най-големи частни швейцарски банки. Нещо повече, НБШ притежава американски акции на стойност повече от 100 милиарда долара.

Казано по друг начин, Централната бланка на Швейцария владее огромно количество акции на американски компании от името на всеки жител на алпийската държава. По просто казано, паричният регулатор на страната е поел върху себе си смелостта да инвестира парите си не в държавен дълг или не даже в корпоративни облигации, а в най-рисковия сегмент на пазара - акциите. Осреднено се получава, че на всеки швейцарец се падат рисково вложени по 11 589 долара.

Снимка 348828

Източник: zerohedge.com

Но най-любопитното, което малко хора знаят, е че Националната банка на Швейцария не е само централна банка - регулатор на парично-кредитната политика, нейните акции се търгуват на фондовия пазар. И тяхната стойност е скочила от началото на годината с 93 процента. Сложно е даже да си представим това, една централна банка да се търгува като обикновена компания, но е така.

През март, когато на почти всички пазари се наблюдаваше спад, инвеститорите влагаха средства в книжа на националната банка на Швейцария, считайки ги за сигурен актив - убежище в несигурни времена.

Безспорно, това прилича на някакъв абсурд. Абсурд, който създават централните бланки, посочва изданието.

Между другото, ако си представим, че Федералният резерв на САЩ също така реши да инвестира на американския фондов пазар и вложи за целта по същите 11 589 долара на човек от населението, то ще се наложи той да купи акции за 3,75 трилиона долара, тоест на практика да удвои балансовата си сметка.