На извънредно заседание днес Столичният общински съвет /СОС/ прие с 41 гласа "за" и двама въздържали се увеличаването на капитала на "Общинска банка", съобщи БТА.

Вносители на доклада за апорта на имоти и увеличаването капитала на "Общинска банка" АД са заместник-кметът по финанси Дончо Барбалов и председателят на комисията по финанси и бюджет в СОС Орлин Алексиев. Общинският съвет е мажоритарен собственик с 67 на сто от капитала, а миноритарният собственик, фирми свързани с Христо Ковачки, имат дял от 27 на сто.

„Имаме успех през 2011 г. Миналата година успяхме да си върнем контрола върху банката, но се оказва, че поддържането на този контрол също е много труден. Необходимостта от увеличението на капитала е безспорна и е в интерес да удържим банката като общинска, общината да има право да взема решенията", каза преди докладът да бъде приет кметът на Столична община Йорданка Фандъкова. Приватизирането на Общинска банка е вариант за бъдещето на кредитната институция, каза още Фандъкова, цитирана от livenews.bg.

С днешното решение за увеличаване на капитала, делът на общината ще нарасне на 75 процента, а процентът на миноритарния собственик ще намалее до 23 на сто. След края на заседанието Алексиев коментира, че е доволен от решението на съвета. Това е правилното решение, което е изключително важно за стабилизирането на банката, за общината и за софиянци. Капиталът на банката трябва да се увеличи, защото загубите през миналата година бяха в размер на 11 400 хил. лв. За първото шестмесечие на тази година банката има печалба от над 1 млн. лв., а за деветмесечието банката отчете над 3 млн. лв. печалба, заяви Алексиев.

По време на дебатите преди гласуването Жельо Бойчев от БСП отбеляза, че съветниците от левицата не са против увеличението на капитала, но няма как да бъдат част от решението за апорта на имоти за увеличение на капитала на банката, защото не всички съветници от БСП имат нужната информация какво се случва в банката. Бойчев поиска изслушване на ръководството на банката и осветляване на нейната дейност и повече публичност в управлението й. В отговор Алексиев посочи, че и съветниците от левицата са имали представители в общото събрание на банката и са можели да получат нужната информация.

Георги Кадиев, съветник от БСП, поиска информация за множество договори за хиляди левове, които банката е сключвала за различни дейности. Той даде за пример договор за реклама на игрален филм за 120 хил.лв., договор за 360 хил.лв. кампания за позициониране на банката в общественото пространство, както и договор за проучване и анализ на банковите тенденции за 25 хил. лв. Кадиев предложи да се създаде комисия с участието на опозиционните общински съветници, която да види какво се случва в банката, откакто СОС е неин собственик. Той посочи, че банката дава съмнителни кредити и попита какви са заплатите на новоназначените директори и началници на отдели в банката.

От ГЕРБ определиха като невярна информацията за банката изнесена от Кадиев и отбелязаха, че тези въпроси не трябва да се обсъждат в медийното пространство. Не е коректно дa се коментират заплатите в банката, които са под средното ниво за страната, каза Алексиев. Той подчерта, че разходите на банката за последното шестмесечие са намалели с около половин милион лева без да се включват заплатите.

Общинска банка отново се превръща в партийна хранилка на управляващите. Това каза общинският съветник Атанас Атанасов от групата на СДС и ДСБ, цитиран от Агенция „Фокус". „Има огромни кредити, които се дават на фирми, които са близки на управляващите. Настоявам тази информация да бъде проверена и Общинският съвет да е наясно", добави Атанасов. Според него има банкова тайна за съветниците и за гражданите, а не за други хора, които имат интерес. „Не се обяснява защо този или онзи се назначава. Големите кредити в банката се отпускат с волята на министър-председателя, той се разпорежда с бюджета на „Общинска банка", каза още общинският съветник.

Според него „Общинска банка" не се управлява добре по много причини. „Уволнени са над 90 души, половината от тях с опит с обвинение, че не са лоялни. Твърди се, че били намалени административните разходи, но данните говорят друго", заяви Атанасов. Той каза още, че от групата на СДС и ДСБ в Столичния общински съвет (СОС) ще подкрепят решението за увеличаване на капитала на банката. „Нека да вдигнем участието ни в банката, настояваме за прозрачност и информация от мениджмънта. Трябва да има ред при управлението на такава институция", посочи Атанас Атанасов.