Финансовият министър Владислав Горанов е скептичен към идеите за промяна на данъчно-осигурителния модел. С такава позиция той се включи в дискусията, организирана от КНСБ по повод 10 години от въвеждането на плоския данък. Преди Владислав Горанов в темата се включиха президентът на КНСБ Пламен Димитров, бившият премиер Иван Костов, финансисът проф. Гарабед Минасян и др.
Според Владислав Горанов в дебата обаче липсва позицията на тези, които защитават плоския данък. Все още не е поставена темата в коалиционния съвет, уточни той.
Ако проблемът за премахването на плоския данък бъде разрешен с прогресивна скала и необлагаем минимум върху минималната работна заплата, то бюджетът ще загуби между милиард или два милиарда лева.
Това ще засегне много повече хора с данъчна тежест, отколкото би ги освободило, уточни Горанов и добави, че хората понякога са недостатъчно информирани.
Ако се стигне до такъв вариант, то с 50% ще трябва да увеличим данъка върху доходите на физическите лица, отсече финансовият министър.
Той призова да се разгледа как една промяна ще окаже влияние върху целия фискален модел.
Comon Sense
на 16.09.2018 в 16:21:17 #2Данъчната реформа трябва да започне с ДДСто. Основни продукти - без ДДС. Ток, партно, и тел - за лично ползване , до определена минимално необходима консумация с ДДС = 5% само Лекарства - ДДС = 0% Учебници и учебни помагала от 1 до 12 клас - ДДС=0%, изключение за луксозните издания - ДДС=10% и т. н . - така както е в развитите европейски държави. Иначе плоския данък от 10% е добре засега.
halo
на 14.09.2018 в 15:45:58 #1Малееее, Горанов просто им го е нач*укал.