Доставчиците на гориво в Съединените американски щати са все по-изнервени от възможността за недостиг на бензин и дизел в източната част на страната, след като преди два дни кибератака извади от строя огромен тръбопровод, пише Bloomberg.

В неделя Colonial Pipeline все още разработваше план за рестартиране на най-големия тръбопровод за гориво в САЩ — критично важен източник за региона на Ню Йорк с дължина почти 9 000 км — и допълни, че ще възстанови дейността, "когато е безопасно". Фючърсите на бензина се покачиха с 4,2% в азиатската търговия.

Атаката срещу важната инфраструктура идва в момент, в който енергийната индустрия се подготвя да отговори на по-силно търсене, предизвикано от летните почивки. Продължителен период, в който тръбопроводът остане сух, може да прати цените на бензина в САЩ до над $3 за галон (€0,65 за литър) за първи път от октомври 2014 г. и да увеличи още повече притесненията за инфлация.

В петък Colonial спря операциите в системата си, след като бе ударена от рансъмуеър атака, която е засегнала част от IT системите. Colonial Pipeline пренася 2,5 млн. барела (или над 100 млн. галона) дневно, или 45% от доставките на бензин, дизел и самолетно гориво на Източния бряг.

Вашингтон реагира с извънредно законодателство, което позволява преноса на гориво с камиони. Но това няма да е достатъчно.

Независимият анализатор Гаурав Шарма посочва пред BBC, че в тексаските рафинерии има много гориво. "Ако не разрешат проблема до вторник, проблемът ще е голям. Първо ще бъдат засегнати Атланта и Тенеси".

Източници потвърждават, че атаката е дело на киберпрестъпната група DarkSide. Засегнати са 100GB данни и групата заплашва, че ако не бъде платен откуп, те ще бъдат направени публични. Рансъмуеър атаката е заключила и част от данните, които се намират върху сървърите на компанията. Засега няма информация дали частната Colonial е платила, дали има намерение да го направи и каква е исканата сума.

Инцидентът подчертава растящият риск, който подобен тип атаки представляват за критичната инфраструктура.

Британската компания за дигитална сигурност Digital Shadows обвързва атаката с пандемията и повишения брой инженери, които работят дистанционно и достъпват системите отдалечено.