„След Дянков всеки финансов министър може да изглежда симпатичен на публиката и да направи добри неща". Това заяви в ефира на Нова телевизия зам.-президентът на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов.

Според него „Орешарски може да е всякакъв, но той е твърде добър и консервативен финансист. Не ми се струва, че ще тръгне на някаква авантюра, освен ако не го притиснат". С тези думи той коментира планираната актуализация в бюджета за тази година.

„Важно за нас като представители на работодателите е, че няма да се повтори това, което се случи преди 4 години - да не се разплати държавата с бизнеса за изпълнени обществени поръчки. Обещават да не се задържат плащания и да се разплати със задържаните такива до края на август", заяви от своя страна Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Според икономистът Лъчезар Богданов „актуализация в бюджета се налага, когато се очаква промяна в дефицита или нарастване на разходите. За други неща не се налага актуализация. Вътрешно, между министерствата могат да се местят пари тук и там, и това е правено стотици пъти", посочи той.

„Недоумявам за това предложение, защото до май бюджета се изпълняваше добре. Освен че има излишък, имаме за месец май по-голям излишък от миналата година. Общо за петте месеца има излишък, приходите нарастват с над 7% спрямо миналата година. И в същия този ден да се каже, че са изчезнали 2 млрд. лв. е доста странно", допълни икономистът.

Той припомни, че Министерството на финансите до края на юни е трябвало да направи един анализ на изпълнението до средата на годината. В момента няма никакви видими, публични данни, които да показват, че се налага тази актуализация.