Намаляването на ДДС без финансовото министерство да покаже прогнози за ръст на икономиката ни или без да бъдат намалени бюджетните разходи е опасна стъпка и със сигурност ще доведе до намаляване на приходите в бюджета, който и в момента е на дефицит.

Около тази теза се обединиха икономистите Лъчезар Богданов от Индъстри Уоч, старши икономистът в Институт Отворено общество Георги Ангелов и Георги Ганев от Центъра за либерално стратегии. Обърнахме се към тях да споделят мнението си относно намеренията на вицепремиера и финансов министър да намали ДДС.

Според Лъчезар Богданов намаляването на ДДС е популистки ход, който по-скоро има за цел да отвлече вниманието от далеч по-важен проблем като политиката за управление на държавния дълг. Досега политиката на правителството беше да посреща плащанията, за които нямаше пари в бюджета със средства от фискалния резерв, което както се вижда не може да продължава защото вече те намаляват и е останало предимно натрупаното във т. нар Сребърен фонд.

Парите както се вижда в един момент ще свършат, защото от 2009 г. страната ни е влязла в спиралата на дефицит, които все по-трудно ще има възможност да бъдат покривани, ако се запази статуквото.

Преди в годините на икономически ръст се трупаха излишъци, за които допринасяше и приватизацията, но сега икономическата обстановка е по-усложнена, а една приватизация сега едва ли би осигурила необходимото финансиране, посочи Богданов.

Според него, а и според старши икономистът в Институт Отворено общество Георги Ангелов, комбинацията от нарастващ дефицит, задаващи се сериозни плащания по външния дълг и допълнително намаляване на приходите ще рефлектира негативно върху инвеститорите.

Те ще разберат, че държавата има високи разходи, с които все по-трудно ще посрещне плащанията по държавните ценни книжа. Рейтинговите агенции също може да реагират негативно, уточни Георги Ангелов.

По думите му вместо да се намалява ДДС, което в момента е 20%, трябва да се намалят осигуровките върху труда в България, които представляват около 30% от облагаемия доход. По-ниските осигуровки ще стимулират наемането на работна ръка, което няма как да не раздвижи и потреблението, коментира Георги Ангелов.

Според него ефектът от намаляване на ДДС за потребителите едва ли ще се усети толкова, отколкото ако бъде запазен ресурс за отваряне на повече работни места. Политиката на намаляване на преките данъци и увеличаване на косвените в момента се води от френския президент Никола Саркози, както и от немския канцлер Ангела Меркел, посочи икономистът.

Георги Ганев, който също заяви, че намаляване на ДДС ще занижи приходите, е по-оптимистичен за външния дълг. По думите му идеята на финансовия министър да се размразят средства от Сребърния фонд и да се инвестират за покупка на родни ДЦК той си създава повече опиции. Тези възможности ще му създадат повече пространство при „играта" с инвеститорите, защото така те по-трудно ще наложат своите условия.